Witamina C - gdzie jest jej najwięcej?

Witamina C – gdzie jest jej najwięcej?

Coraz więcej osób ma świadomość tego, że witamina C jest niezwykle istotna. Dowiedz się, jakie zadania spełnia w ramach funkcjonowania naszego organizmu… W jakich produktach nie brakuje tego składnika? W jakich zaś momentach suplementacja jest wskazana? O tym wszystkim można przeczytać poniżej – serdecznie Cię do tego właśnie zachęcamy.

Jakie warzywa i owoce warto spożywać?

Witamina C - gdzie jest jej najwięcej?Dzisiejszy artykuł warto generalnie rozpocząć od tego, że witamina C jest naprawdę wyjątkowo istotna. Od jej obecności, w odpowiedniej ilości, zależy wiele procesów zachodzących w naszych organizmach. Nie zapominaj o tym. Kłopot jest zaś taki, że ludzie nie są w stanie samodzielnie wytwarzać odpowiednich ilości tych właśnie składników. Co ciekawe, z tym zaś żadnego problemu nie mają zwierzęta i rozmaite rośliny. Wniosek jest z tego prosty. Potrzebna jest właściwa dieta. Bez tego ani rusz! Na pewno warto, w tym celu, wybrać się do profesjonalnego dietetyka. Dlaczego? Wbrew temu, co myślą niektórzy, ułożenie odpowiedniej, zbilansowanej diety to wcale nie jest taka prosta sprawa. A jak ktoś chce to zrobić bez posiadania kwalifikacji, to stan naszego zdrowia może się potem niestety… pogorszyć. Na pewno zatem do takiej właśnie sytuacji pod żadnym względem nie można dopuścić. Jak wybierać dobrego dietetyka? Najlepiej, by to była osoba z danego miasta albo miasteczka. W ten sposób zaoszczędzisz sporo czasu oraz tak samo gotówki. Co jeszcze liczy się w tym właśnie temacie? Następna ważna sprawa dotyczy doświadczenia. Powinny być też dokładnie sprawdzone opinie. Jeśli bowiem chcesz, by dieta była ułożona profesjonalnie, to o żadnym z tych zagadnień nie możesz w ogóle zapominać.

W jakich warzywach nie brakuje tego składnika? Jest go sporo – w dietach ustalonych i sprawdzonych przez profesjonalistów – w naci pietruszki. Wszak badania wyraźnie dowodzą, że jest ona bogata w witaminę C. Dodatkowo nie brakuje w menu takich warzyw, jak papryka, kalarepa, kalafior, szpinak, czy kapusta. To nie wszystko. Warto dodać, że witamina C znajduje się w takich produktach, jak chociażby szpinak, cykoria, czy fasolka szparagowa. Nie można zapominać pod żadnym względem o owocach. W jakich produktach tego typu jest zaś relatywnie sporo witaminy C? Przede wszystkim chodzi o owoce dzikiej róży. Na czołowych miejscach znajdują się także czarna porzeczka i truskawki. Warto także przynajmniej od czasu do czasu jeść kiwi. Może dla niektórych to będzie niespodzianka, ale w cytrusach witaminy C jest mimo wszystko nieco mniej (w porównaniu do wyżej wymienionych elementów). I tak warto mieć jednak w swojej diecie cytryny, czy pomarańcze.

Bardzo przydatne są odpowiednie suplementy

Niekiedy konieczna jest suplementach. Nie da się ukryć, że generalnie witamina C jest bardzo ważna. Czasami zaś nie jesteśmy w stanie dostarczać jej, w odpowiednich ilościach, poprzez pokarm. Kto ma zaś szczególnie duże zapotrzebowanie na ten składnik? Są to między innymi kobiety będące w stanie błogosławionym albo karmiące piersią. Tak samo, jak sportowcy. Kto jeszcze powinien zastanowić się nad takim zagadnieniem, jak suplementacja? Są to także osoby zmagające się na co dzień z anemią lub żyjące w silnym stresie… Ogólnie nie warto podejmować tutaj decyzji samodzielnie. Jeśli czujesz się nie do końca dobrze, to idź do lekarza. Tam zostanie przeprowadzony wywiad medyczny. Potem zaś zostaną przeprowadzone skrupulatne badania. Jeśli okaże się, że masz mało witaminy C, to lekarz zaleci suplementację. Wskaże konkretne produkty, które są sprawdzone i dodatkowo bezpieczne. Czy stosowanie takich właśnie suplementów niesie za sobą jakieś ryzyko? Na szczęście nie. Trzeba jednak mimo wszystko pamiętać o kilku sprawach. Przede wszystkim suplementacja takiego składnika, jak witamina C powinna być dokładna. Nie można przyjmować na przykład dawek dwa razy większych itp. Taka postawa może spowodować jedynie skutki uboczne. Jeśli jednak będziesz stosować suplementy zgodnie z zasadami, to nie musisz się niczego obawiać.

Dlaczego nie można bagatelizować tej sprawy?

Nie można nie wspomnieć, że witamina C odpowiada ogólnie za szereg kwestii. Jakich dokładnie? Między innymi sprawia, że układ odpornościowy działa zdecydowanie lepiej. Może witamina C nie powoduje, że szybciej jesteśmy wyleczeni z grypy itp. Druga strona tego medalu jest jednak taka, że warto ją stosować profilaktycznie. Wszak badania dowodzą, że na skutek tego rzadziej potem chorujemy. Jeśli zaś mamy kłopoty, to trwają one krócej. Dodatkowo witamina C jest konieczna do syntezy kolagenu. Jeśli tego składnika będzie brakowało, to naczynia krwionośne będą osłabione. Dodatkowo mogą pojawiać się między innymi bóle stawów itp. O czym jeszcze nie można zapominać? Warto w tym momencie dodać, że witamina C przyspiesza gojenie się ran, odpowiada za lepsze wchłanianie żelaza, czy dobrze działa na stan naszej psychiki. Są też badania dowodzące, że takie właśnie składniki zmniejszają moc działania komórek rakowych. Odpowiednio podawana witamina C (w formie dożylnej) wspomaga zatem terapię leczenia nowotworów.