Witamina D w kroplach jak przyjmować
Witamina D ma bardzo duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu ludzkiego. Powstaje w nim w procesie syntezy za sprawą oddziaływania promieni słonecznych. Jej zapotrzebowanie waha się podczas całego życia człowieka. Zależy to w dużej mierze od wieku i stanu zdrowia. Witamina D jest niezbędnym składnikiem, dlatego też należy uzupełniać jej niedobory a najlepiej stosować witaminę w kroplach.
Witamina D nazywana witaminą słońca
Witamina D dostarczana jest do organizmu w wyniku oddziaływania promieni słonecznych w procesie syntezy i dzieli się na dwa związki. Witaminę D2 oraz D3. Pierwszą z nich można znaleźć w roślinach, między innymi w grzybach a drugą w produktach pochodzenia zwierzęcego. Niedobory można uzupełnić przebywając na słońcu. W naszej szerokości geograficznej jest to możliwe tylko w okresie wiosenno-letnim. Mniej więcej od kwietnia do września. Oczywiście wszystko zależy od ilości słońca i eksploatacji na światło słoneczne. Jest to minimum dwadzieścia procent powierzchni ciała przez około dwadzieścia minut. Wystarczy odsłonić ramiona i nogi aby powierzchnia ciała była wystarczająco odkryta. Jednak jest jeszcze kilka innych czynników, które się do tego przyczyniają. Na przykład ilość tkanki tłuszczowej i rodzaj karnacji oraz waga. Stosowanie filtrów przciwsłonecznych również ma znaczenie. Z jednej strony chronią skórę przed poparzeniami słonecznymi a z drugiej ograniczają wchłanialność. Witaminę można dostarczać także poprzez odpowiednie odżywianie się. Najwięcej jest jej w produktach mlecznych, tranie, tłustych rybach, wątrobie wieprzowej i wołowej, żółtkach jaj, maśle czy też serach typu szwajcarskiego. Niestety sama dieta nie jest w stanie uzupełnić dziennego zapotrzebowania. Suplementy diety są idealnym rozwiązaniem w przypadku niedoboru. Stosowane witaminy w kroplach w okresie zimowym oraz jesiennym uzupełni braki i poprawi kondycję organizmu.
Najważniejsze zadania witaminy D
Najważniejszym zadaniem witaminy D jest wzmacnianie układu kostnego. Przyczynia się również do zwiększenia wchłaniania fosforu i wapnia. Tym samym wzmacnia kości i zapobiega krzywicy. Chroni organizm przed chorobami autoimmunologicznymi za sprawą zdolności przeciwdziałania stanom zapalnym. W znacznym stopniu wpływa na poprawę odporności, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Ma pozytywny wpływ na układ krążenia, ponieważ reguluje ciśnienie tętnicze krwi. Wpływa również na układ nerwowy oraz mięśniowy. Może ograniczać stany depresyjne oraz poprawiać wydolność organizmu podczas wysiłku fizycznego. Odpowiednia ilość Witaminy D w organizmie człowieka powoduje szybsze spalanie tkanki tłuszczowej i tym samym redukcję masy ciała. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób borykających się z nadwagą.
Przyjmowanie witaminy D – w jaki sposób?
Profilaktyka stosowania witaminy D u osób zdrowych jest istotną kwestią. Doskonałą alternatywą są preparaty witaminy w kroplach. Zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych jest to bardzo wygodna forma suplementacji. Jeśli chodzi o drugą grupę osób, to wiele z nich ma problem z połknięciem tabletki, dlatego krople są o wiele bardziej komfortowe w stosowaniu. Suplementy diety w postaci witaminy D powinny być stosowane od września do kwietnia lub nawet przez cały rok. Poprzez ograniczone przebywanie na słońcu witamina ta nie jest dostarczana w naturalny sposób i dlatego też należy stosować suplementy diety. Zazwyczaj zalecana dawka dla wcześniaków to 2 krople na dobę. Noworodki i niemowlęta do dwunastego miesiąca życia powinny dostawać 1 kroplę na dobę. Dzieci i młodzież oraz dorośli powinni przyjmować dwie krople preparatu. Jeśli chodzi o sposób podawania, to małym dzieciom można podawać krople z mlekiem matki lub z sokiem. W przypadku dorosłych jest to kwestia indywidualna. Można przyjmować ją bezpośrednio do jamy ustnej. Oczywiście ilość przyjmowanych kropel witaminy D jest zależna od producenta. Jednak prezentuje się ona według pewnego schematu. Dzieci od 0-6 miesiąca powinny przyjmować 400j.m/dobę, dzieci od 6-12 miesiąca życia powinny stosować od 400-600 j.m/dobę, dzieci od 1-10 roku muszą brać od 600-1000 j.m/dobę. Natomiast dorośli od 1000 do nawet 2000 j.m na dobę.
Skutki niedoboru witaminy D
Witamina D odgrywa bardzo dużą rolę w organizmie a jej niedobór może doprowadzić do poważnych skutków. Między innymi do:
- krzywicy u małych dzieci,
- osteoporozy,
- deformacji kośca,
- osłabienia układu mięśniowego,
- osłabienia układu nerwowego,
- wystąpienia ryzyka chorób autoimmunologicznych,
- problemów z perystaltyką jelit,
- skoliozy,
- płaskostopia,
- wad postawy.
Witamina D – właściwe dawkowanie sprawą priorytetową
Suplementacja witaminą D uchroni przed wystąpieniem niepożądanych chorób, które mają swój początek w wieku dziecięcym. Aby dobrać prawidłową dawkę w przypadku osób dorosłych najlepiej jest sprawdzić jej stężenie we krwi. Po konsultacji z lekarzem możliwe jest określenie idealnej dawki. Powinno się pamiętać, iż tak samo jak niedobór to nadmiar również może być szkodliwy.