Ile metrów jest w rolce tapety?

Ile metrów jest w rolce tapety?

Podczas remontu mieszkania ostatnim krokiem w dekorowaniu jest przyklejenie tapety na ścianę. Dzisiejszy przemysł oferuje szeroki wybór tapet papierowych, flizelinowych, winylowych samoprzylepnych lub zwykłych. Różne typy najczęściej różnią się od siebie samą fakturą. Tapeta powinna być wystarczająco mocna, aby wytrzymać własny ciężar w momencie, gdy jest rozwinięta. Musi ona również gładko leżeć na ścianie być łatwa do usunięcia, ale najczęściej służy jako podstawa nowej warstwy tapety. Dlatego ważne jest, by wiedzieć, ile metrów jest w danej rolce tapety.

Jakie są rozmiary rolek?

Rozmiar tapety zawsze jest wskazany na etykiecie każdej rolki: taki jest prawny wymóg. Praktyka pokazuje, że najbardziej optymalne są trzy wartości szerokości tapety: 53 cm, 70 cm i 106 cm. Każdy sklep internetowy z tapetami posiada własną rozmiarówkę, najczęściej jednak pojawiają się właśnie te trzy rozmiary. Długość rolki wynosi 10 metrów plus około 5-10 centymetrów nadwyżki. Służy ona najczęściej do uszczelnienia niewielkich fragmentów przestrzeni, takich jak otwory na przewody. Dlaczego akurat takie wymiary? Ponieważ są optymalne do klejenia samej tapety ściennej. Ustalono, że najwygodniej trzyma się nienaprężony metrowy kawałek tapety w długości nie większej, niż metr. 53-centymetrowy fragment można przykleić i wygładzić tak, by pozbyć się uciążliwych pęcherzyków powietrza. Większe tapety – do hotelu i innych tego typu pomieszczeń – najczęściej wykonuje się z włókniny. Nadaje ona odpowiedniej sztywności takiemu arkuszowi i pozwala na przyklejenie go do ściany bez pojawiania się pęcherzyków. Z drugiej strony tak szeroka tapeta miętowa ścienna jest nieco niewygodna do trzymania w rękach. Wszystko jednak zależy od tego, ile masz siły i jak długie są Twoje ramiona. Metrowa tapeta pozwala wykonać pracę szybciej i przy użyciu mniejszej liczby fragmentów, niż w przypadku korzystania z 53-centymetrowych kawałków. 10-metrową długość dobiera się tak, by rolka nie była zbyt gruba i ciężka oraz by wystarczyła na odpowiednią powierzchnię ściany. Istnieją również profesjonalne rolki tapet o długości kilkudziesięciu metrów. Nie da się jednak rozwijać ich ręcznie – trzeba użyć do tego specjalnej maszyny.

Jak dowiedzieć się, ile dana rolka ma metrów kwadratowych?

outlet-tapetArkusz tapety na ścianę to prostokąt, by więc obliczyć to, ile powierzchni pokryje wystarczy po prostu pomnożyć długość przez szerokość. Tapety w długim, wąskim pomieszczeniu należy dobierać w taki sposób, by ukryć dysproporcję rozmiarów. Jeśli sufity wydają się zbyt niskie, a pomieszczenie zbyt długie, należy wizualnie zwiększyć wysokość tych pierwszych. Można to zrobić przez wybranie tapety dekoracyjnej z podłużnymi paskami lub odpowiednią ozdobą. To podobna zasada, jak w przypadku ubrań – nie kupuj odzieży z paskami wzdłuż tego wymiaru, który chcesz ukryć. Przykładowo: jeśli chcesz, by ubrania Cię wyszczuplały, unikaj poprzecznych pasków. Oko z natury przesuwa się właśnie po nich, zwłaszcza jeśli jest ich dużo, są jasne i kontrastują. Aby długi pokój nie wydawał się zbyt ciemny, powinieneś go także rozjaśnić czarno-białą tapetą o jasnych kolorach i błyszczącej powierzchni. Jeśli ściany nie są planowane do wieszania paneli lub obrazów, musisz wziąć pasiastą tapetę z małym neutralnym wzorem, ponieważ duży ornament przyciąga wzrok, a osoba widzi całe nieproporcjonalne pomieszczenie. Ponadto „obniżenie” sufitu można zastosować w kratkę, a poszerzyć ściany – za pomocą rombowego ornamentu. Jeśli nie planujesz wieszać na ścianie paneli czy obrazów, warto wziąć pasiastą tapetę z niewielkim, neutralnym wzorem. Duże elementy przyciągają wzrok, przez co ktoś, kto na nie patrzy dostrzeże, że pomieszczenie jest nieproporcjonalne. Ponadto kratka może wizualnie obniżyć sufit, a rombowy wzór – poszerzyć. Tapety do sklepów często mają proste wzory, które doskonale maskują tego typu problemy. Oczywiście musisz też zmierzyć pokój miarką oraz obliczyć powierzchnię ścian, które pokryjesz tapetą. Możesz pominąć obszary, które i tak będą zasłaniać meble. Kiedy zapiszesz wszystkie te wymiary, łatwo będzie obliczyć, ile rolek tapety potrzebujesz. Warto kupić jej nieco więcej, by w przyszłości zasłonić ewentualne uszkodzenia.

Oznaczenia na rolce tapety

Każdą rolkę tapety oznacza się specjalnymi ikonami, które zawierają informacje o jej najważniejszych właściwościach. Wszystkie te dane można także znaleźć w specjalnej instrukcji, ale ikony same w sobie pokażą Ci, jak obchodzić się z daną tapetą. Fala oznacza, że tapeta jest wodoodporna – to cecha, którą mają niemal wszystkie współczesne tapety dekoracyjne. Jeśli mamy dwie fale, wówczas tapeta jest odporna na wodę, a trzy fale – nawet na mydło lub inne detergenty. Fala z obrazem pędzla oznacza, że tapeta jest nie tylko wodoodporna, ale także odporna na szorowanie. Znaczek słońca to odporność na działanie promieni słonecznych. Taka tapeta nie blaknie, nie wysycha ani się nie kruszy. Strzałka to z kolei kierunek klejenia tapety – najczęściej robi się to od dołu do góry. Jeśli natomiast strzałka jest dwustronna, każdą warstwę tapety klei się w przeciwny kierunku.