Jak wygląda egzamin zawodowy fryzjer?

Jak wygląda egzamin zawodowy fryzjer?

W dzisiejszych czasach zawód fryzjera jest bardzo przyszłościowy. Zarówno osoby młode, jak i te w nieco starszym wieku w sposób szczególny dbają o swój wygląd. Jednym z najważniejszych elementów codziennego wyglądu jest ciekawa fryzura. Jednak aby wykonywać zawód fryzjera, konieczne okaże się wcześniejsze zdanie egzaminu zawodowego. Jakie warunku przystąpienia do egzaminu zawodowego możemy wyróżnić? W jaki sposób przebiega egzamin czeladniczy na fryzjera? Co zrobić, aby skutecznie przygotować się do egzaminu czeladniczego na fryzjera? Co warto zabrać ze sobą na egzamin zawodowy na fryzjera? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Warunki przystąpienia do egzaminu zawodowego- jakie możemy wyróżnić?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy może przystąpić do egzaminu zawodowego. Konieczne jest bowiem spełnienie jednego z kilku pięciu warunków, które wypisane są poniżej:

  • ukończenie kursu fryzjerskiego III stopnia i zdanie egzaminu wewnętrznego w określonej placówce
  • posiadanie świadectwa ukończenia szkoły, posiadanie umiejętności zawodowych w pozaszkolnej formie
  • posiadanie świadectwa ukończenia szkoły, trzy lata stażu pracy w zawodzie (konieczne jest świadectwo pracy lub specjalistyczne oświadczenie o pracy)
  • posiadanie świadectwa ukończenia szkoły, prowadzenie kształcenia zawodowego
  • ukończenie nauki zawodu u rzemieślnika

Na podstawie świadectwa czeladniczego możemy potwierdzić kwalifikacje zawodowe, co w znacznym stopniu ułatwia znalezienie pracy zarówno w Polsce, jak i na terenie całej Unii Europejskiej. Wystarczy spełnić jeden z pięciu warunków, aby móc przystąpić do tego z pozoru skomplikowanego egzamin i wykonywać zawód w przyszłości.

W jaki sposób przebiega egzamin czeladniczy na fryzjera?

Skoro wiemy już, kto może przystąpić do egzaminu, warto dowiedzieć się, jak wygląda taki egzamin w praktyce. Jest to bardzo zastanawiająca kwestia, a posiadanie wiedzy w tym temacie zmniejsza stres. Przede wszystkim egzamin czeladniczy na fryzjera składa się zarówno z etapu praktycznego, jak i tego teoretycznego. Etap praktyczny może wynosić maksymalnie 24 godziny, oczywiście jest to rozłożone na przestrzeni trzech dni roboczych. Każdy zdający musi prawidłowo wykonać 7 zadań. Mają możliwość skorzystania z główek treningowych, a także z modelek czy też modelów. Do ich podstawowych zadań zaliczyć możemy damskie i męskie strzyżenie, ułożenie klasycznej fryzury, wyciskanie fal na mokro, modelowanie włosów za pośrednictwem szczotki i suszarki. W zależności od tego, jak bardzo skomplikowane są poszczególne czynności, zmienia się limit czasowy na wykonanie zadania. Oczywiście takie kwestie jak miejsce i termin egzaminu ustalane jest przez przewodniczącego danego zespołu. Jeśli chodzi o etap teoretyczny, to jest on podzielony na dwie części: pisemną i ustną. W tej pierwszej części konieczne okaże się odpowiedzenie na 7 pytań z kategorii. Poruszane są różne tematy, m.in. rachunkowość w fryzjerstwie, rysunek zawodowy, przepisy prawa pracy, BHP, prowadzenie dokumentacji, zasady ochrony środowiska w fryzjerstwie, podstawy działalności gospodarczej. Jeśli chodzi o część ustną, to obejmuje ona 3 kategorie- w każdej z nich znajdują się po trzy pytania.

Co zrobić, aby skutecznie przygotować się do egzaminu czeladniczego na fryzjera?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób można przygotować się do egzaminu czeladniczego na fryzjera. Przede wszystkim powinniśmy skupić się na tym, aby powtórzyć poszczególne materiały teoretyczne. Dodatkowo w wolnej chwili warto poćwiczyć umiejętności praktyczne. Być może warto skorzystać z zewnętrznych kursów, które to przygotowują kursantów do tego, aby zdać egzamin, co umożliwia dalsze rozwijanie się w upragnionym zawodzie. Specjaliści twierdzą, że około 250 godzin kursu to w praktyce 3 lata szkoły zawodowej. Instytucje przeprowadzające tego typu kursy z reguły robią wszystko co w ich mocy, aby rzetelnie przygotować z zakresy wiedzy. Dodatkowo oferują intensywne zajęcia praktyczne, które powodują, ze kursanci mają silne zaplecze, na podstawie którego zdanie egzaminu nie powinno być czymś problematycznym.

Co warto zabrać ze sobą na egzamin zawodowy na fryzjera?

Niezwykle istotna jest kwestia tego, aby na egzamin zawodowy na fryzjera zabrać ze sobą niezbędne przedmioty, bez których nie zostaniemy dopuszczeni. Jedną z ważniejszych kwestii są własne, profesjonalne narzędzia i przybory, które okażą się niezbędne do tego, by wykonać wszystkie zadania praktyczne. Nie otrzymamy narzędzi od osób, które nas egzaminują. Dodatkowo ważna jest również fotografia, która koniecznie musi być w formacie legitymacyjnym. Nie możemy również zapominać o pełnej dokumentacji, która poświadczy o tym, że mamy prawo do podejścia do egzaminu. Najważniejsze wymogi zostały określone we wcześniejszej części naszego artykułu. To tyle, możemy przystępować do egzaminu i cieszyć się z wykonywania zawodu w przyszłości.