Ile powinno trwać ozonowanie

Ile powinno trwać ozonowanie

Ozonowanie jest to metoda, którą coraz częściej wykonujemy samodzielnie w naszych domach oraz w biurach, jeśli na przykład prowadzimy małą działalność gospodarczą. Wynika to przede wszystkim z tego faktu, że gdybyśmy chcieli ozonować w dłuższej perspektywie z wykorzystaniem profesjonalnych firm, pociągnęłoby to za sobą dość duże koszty i zdecydowanie taniej, kalkuluje nam się kupić własny sprzęt potrzebny do tego, aby dezynfekować biura oraz inne pomieszczenia. Jeśli chcemy ozonować mieszkanie oraz aby ozonowanie nie było tylko zwykłą czynnością, którą wykonujemy dla własnego spokoju, ale która w rzeczywistości przyniesie wymierne rezultaty, być ozonowanie przeprowadzone w sposób prawidłowy. Do najważniejszych czynników, które wpływają na skuteczność ozonowania biura lub mieszkania, należy czas trwania tego procesu.

Ile powinno trwać ozonowanie?

Na postawione wyżej pytanie wielu ludzi szuka odpowiedzi, na przykład w internecie i chciałoby uzyskać taką odpowiedź, że na przykład ozonowanie powinno trwać godzinę, lub ozonowanie powinno trwać 30 minut, albo 15 minut. Tak naprawdę nikt takiej odpowiedzi nie jest w stanie nam udzielić. Spowodowane jest to tym, że długość trwania ozonowania w konkretnym pomieszczeniu, związana jest z pewnymi zmiennymi, które w momencie ozonowania w danym pomieszczeniu się pojawiają.

Generalnie, jeżeli zastanawiamy się nad tym, jak długo ozonować, to można udzielić jednej konkretnej odpowiedzi, która mówi, że powinniśmy ozonować tak długo, aż stężenie ozonu w danym pomieszczeniu, będzie na tyle duże, że będzie gwarantowało skuteczną dezynfekcję tego pomieszczenia. Tego typu podejście powoduje, że jak wyżej wspomniano, każde pomieszczenie może być ozonowane w nieco innym czasie. Nawet dwa pomieszczenia, które są do siebie bardzo podobne, mogą mieć różne czasy ozonowania. Czasem długość ozonowania może się znacząco różnić, nawet dla identycznych pomieszczeń. Opowiemy sobie, dlaczego oraz w jaki sposób ozonować, przez odpowiednią długość czasu.

Co wpływa na wzrost stężenia ozonu w ozonowanym pomieszczeniu?

Najprościej rzecz ujmując, ozonowanie skuteczne i szybkie zachodzi wtedy, kiedy w danym pomieszczeniu, bardzo szybko wzrasta stężenie ozonu. Możemy oczywiście ozonowanie wykonać lepiej lub gorzej. Najczęściej, jeżeli wykonujemy je gorzej, ozonowanie musi trwać dłużej. Jeżeli wykonujemy je lepiej, ozonowanie będzie trwało krócej. Często osoby mogą się zastanawiać, “ale jak można ozonowanie wykonać lepiej lub gorzej, jeżeli mamy do ozonowania zawsze to samo urządzenie?”. Jak to się mówi, diabeł tkwi w szczegółach i w tym przypadku, też tak jest. Tymi dwoma szczegółami są sposób przygotowania pomieszczenia do ozonowania oraz kubatura pomieszczenia, przyrównywana do wydajności ozonatora.

Przygotowanie pomieszczenia

Przed ozonowaniem pomieszczenie należy dobrze przygotować. Samo przygotowanie mieszkania, nie dotyczy tylko i wyłącznie czynności, które mają zapewnić nam szybki wzrost stężenia ozonu, ale w tym konkretnym przypadku, skupimy się tylko na tych czynnościach. Do czynności przygotowawczych związanych z przygotowaniem pomieszczenia, na to, aby wzrastało w nim dość szybko stężenie ozonu, należy przede wszystkim uszczelnienie pomieszczenia. Wzrost stężenia ozonu będzie sprawiał, że ozon będzie chciał z tego pomieszczenia wyciekać zawsze, wtedy kiedy będzie miał do tego możliwość. Wynika to między innymi z jednej z podstawowych zasad chemicznych, czyli z wytworzenia się gradientu stężeń, pomiędzy przestrzenią w pomieszczeniu ozonowanym a przestrzenią poza tym pomieszczeniem. Szybkie i sprawne ozonowanie wymaga więc tego, abyśmy uszczelnili kratki wentylacyjne, drzwi oraz okna. Uszczelnianie pomieszczenia ma również wpływ na to, że po prostu przeprowadzenie takiego ozonowania, jest dużo bezpieczniejsze dla osób, które przebywają na przykład w innych pomieszczeniach. Ogólnie rzecz ujmując, ludzie nie powinni być wystawieni na działanie ozonu. Dlatego lepiej jest nie dopuścić do tego, szczególnie w sytuacji kiedy, nie będą tego świadomi.

Kubatura pomieszczenia oraz wydajność ozonatora

Druga sprawa jest to kubatura pomieszczenia, które ozonujemy oraz wydajność ozonatora, czyli, innymi słowy, parametr opisujący, jak dużo ozonu jest w stanie dany ozonator wytworzyć, w jakiejś określonej jednostce czasu. Najczęściej wyrażone jest to w minutach. Jeżeli ozonator ma wydajność większą niż kubatura pomieszczenia, wówczas możemy spodziewać się tego, że będzie w nim stężenie ozonu rosnąć szybciej. Jeżeli urządzenie ma dopasowaną do pomieszczenia wydajność, wówczas stężenie ozonu będzie rosło nieco wolniej, ale jeszcze w miarę możliwości optymalnie. Natomiast jeżeli ozonator będzie zbyt słaby do pomieszczenia, to co prawda nie oznacza, że nie będziemy w stanie ozonować takiego pomieszczenia, ale stężenie ozonu w takim pomieszczeniu będzie rosło wyraźnie wolno. Warto jest również podkreślić, że niezależnie od tego wszystkiego, powinniśmy monitorować stężenie ozonu w danym pomieszczeniu, aby być pewnym, że ozonowanie jest skuteczne.