Ile kosztuje sodowanie drewna?

Ile kosztuje sodowanie drewna?

Sodowanie drewna to pojęcie, które dla zdecydowanej większości osób brzmi nieco enigmatycznie. Nie ma się temu co dziwić, bo nie każdy korzysta z tego rodzaju rozwiązania. Nie wszyscy też zawodowo sodowaniem drewna się zajmują. Okazuje się jednak, że pojęcie to nie jest skomplikowane tak bardzo, jak mogłoby się na pozór wydawać. Warto więc dowiedzieć się tego, czym właściwie jest sodowanie drewna i co takiego się z tym wiąże. Należy także mieć świadomość tego, jaka jest cena związana z sodowaniem tego popularnego materiału budowlanego.

Jakie są największe korzyści wynikające z sodowania drewna?

Jak już zaznaczono na wstępie, sodowanie drewna to termin brzmiący wyjątkowo enigmatycznie. Tymczasem okazuje się, że to rozwiązanie związane jest z rozlicznymi zaletami. Przede wszystkim, soda wchodzi w niemalże każdy zakamarek drewna. Ponadto, powierzchnia drewna po procesie sodowania zyskuje przepiękny, jasny połysk. Nie należy więc obawiać się przebarwień czy też śladów po impregnatach. Ponadto, soda jest świetnym odtłuszczaczem. Powierzchnie, które podlegają sodowaniu stają się pozbawione nieestetycznych zabrudzeń tłuszczowych. Po sodowaniu można więc bez większego problemu pokryć je impregnatem. Nie sposób nie zauważyć, że sodowanie drewna stanowi rozwiązanie idealne dla osób, które cenią sobie ekologiczne rozwiązania. Jeżeli więc los naszej planety nie jest ci obcy, sodowanie drewna to rozwiązanie skrojone na miarę twoich potrzeb. Ponadto, sodowanie, w przeciwieństwie do piaskowania, nie powoduje zniszczeń na drewnie. Możemy więc liczyć na to, że to rozwiązanie będzie wyjątkowo trafione. Sodę bardzo łatwo można również sprzątnąć. Ponadto, wspaniałe oczyszczenie drewna po sodowaniu sprawia, że możemy niemal natychmiast pokryć je wybranym przez nas środkiem mającym na celu jego impregnację. Trzeba jednak liczyć się z tym, że sodowanie ma także pewne wady, o czym zostanie wspomniane w dalszej części artykułu. 

Jakie koszty wiążą się z sodowaniem drewna i jak wybrać najkorzystniejszą z ofert?

Jak już zaznaczono powyżej, sodowanie drewna wiąże się z naprawdę rozlicznymi zaletami. Wiele osób zastanawia się jednak nad tym, jaka cena wiąże się z sodowaniem drewna. Okazuje się jednak, że koszty związane z tą metodą nie są tak wysokie, jak mogłoby się na pozór wydawać. Nie jest to jednak metoda tania. Trzeba więc liczyć się z pewnymi kosztami, które będą niemałe. Niemniej jednak, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że będą się one mieścić w budżecie, jakim dysponujemy. Na pytanie o to, ile kosztuje sodowanie drewna nie da się udzielić jednoznacznej i uniwersalnej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od tego, jak dużą ilość drewna chcemy poddać impregnacji. Ponadto, należy zastanowić się nad tym, z usług jakiej firmy skorzystamy. Na rynku działa wiele firm, które zajmują się sodowaniem drewna. Warto byłoby więc zastanowić się nad tym, na jakie rozwiązanie chcemy się zdecydować. Co do zasady jednak, cena za sodowanie drewna wynosi od 40 do nawet 120 złotych za metr kwadratowy. Porównanie cenników poszczególnych firm może więc pomóc nam w doborze oferty, która jest najatrakcyjniejsza pod względem cenowym, jak i jakościowym. Należy bowiem pamiętać o tym, aby cena zawsze szła w parze z jakością. W przeciwnym bowiem razie mowy o zadowoleniu z usługi, którą zleciliśmy być niestety nie może. 

O czym jeszcze trzeba wiedzieć?

Jeżeli decydujemy się na sodowanie, musimy być świadomi zarówno zalet, jak i wad wynikających z takiego rozwiązania. Zalety zostały już scharakteryzowane powyżej. Teraz pora więc na omówienie wad, których na szczęście nie jest wiele. Jedną z największych niedogodności, która wiąże się z sodowaniem drewna jest pylenie. Podczas sodowania, musimy liczyć się z dużym pyłem sodowym. Warto więc zatroszczyć się o odpowiednie zabezpieczenie swojego ubrania. Najlepiej pracować w odzieży roboczej, Nie sposób nie zauważyć, jak bardzo istotna jest również ochrona oczu, do których może przecież dostać się niepożądany pył. Ponadto, sodowanie nie jest zbyt trafionym rozwiązaniem, jeżeli zależy nam na postarzeniu drewna. Jeśli chcemy postarzyć drewno, zdecydowanie lepiej jest wybrać szkło bądź piasek. Wydaje się, że są to zdecydowanie najważniejsze wady sodowania drewna. Musimy więc zastanowić się nad tym, czy chcemy się na takie rozwiązanie zdecydować czy też nie wydaje nam się ono odpowiednie. Jeżeli zdecydujemy się na sodowanie drewna, pamiętajmy o tym, że możemy zrobić to samodzielnie bądź zdecydować się na skorzystanie z usług jakiejś firmy. Oczywiście wybór zależy tylko i wyłącznie od naszych osobistych preferencji. Jeżeli kochamy samodzielne prace i nie wyobrażamy sobie zlecania ich komukolwiek, warto zdecydować się na sodowanie drewna w domowym zaciszu. Jest to jednak wada, jeżeli mamy do sodowania naprawdę pokaźne ilości drewna. Nie sposób nie zauważyć, że sodowaniem drewna zajmuje się wiele firm. Bardzo dobrym rozwiązaniem może więc okazać się poczytanie opinii na temat poszczególnych firm zajmujących się sodowaniem drewna.