Ile kosztuje pranie pościeli hotelowej?

Ile kosztuje pranie pościeli hotelowej?

Pranie pościeli hotelowej to kluczowy element utrzymania wysokich standardów higieny i komfortu gości, co bezpośrednio przekłada się na reputację hotelu. Zapewnienie czystej, świeżej bielizny pościelowej jest nie tylko oczekiwaniem podstawowym, ale również wyrazem dbałości o dobre samopoczucie klientów. Dla właścicieli hoteli istotnym aspektem jest koszt takiej usługi. Cena usług pralniczych dla hoteli może różnić się w zależności od kilku czynników. Po pierwsze, ilość i częstotliwość prania – duże obiekty hotelowe z wysokim obłożeniem generują większe potrzeby pralnicze. Po drugie, rodzaj i jakość używanej pościeli – delikatniejsze, wysokiej jakości materiały mogą wymagać specjalistycznych metod prania, co może podnieść koszty.

Czysta i pachnąca pościel hotelowa

Dobry hotel dba nie tylko o atmosferę w obiekcie, ale również czystość. Brak przestrzegania zasad higieny może mieć poważne konsekwencje, ponieważ hotel może otrzymać od klienta niską ocenę na portalach branżowych lub nieprzychylne komentarze w sieci. Aby zapewnić gościom wypraną pościel, hotele korzystają z dwóch rozwiązań. Otwierają własne pralnie przemysłowe lub korzystają z usług zewnętrznych. Warto podkreślić, że pranie w obiektach takich jak hotel znacznie różni się od czynności, którą znamy z domu. Okazuje się, że hotele, które goszczą około 100 osób każdego dnia, mają nawet 700 kilogramów prania. Taka ilość jest trudna do uzyskania w warunkach domowych. Skąd taki tonaż brudnej pościeli? Szacuje się, że przeciętny gość zużywa nie tylko bieliznę pościelową, ale także ręcznik do rąk, ręcznik kąpielowy czy matę łazienkową.  Ich liczba uzależniona jest od długości pobytu. Przeciętnie waga takiego prania wynosi około 8 kilogramów. W związku z tym regularne pranie to podstawa w obiektach hotelowych. W zależności od zapotrzebowania hotele mogą zatem korzystać z własnej pralni, jak i usług zewnętrznych. Oba rozwiązania mają zarówno ograniczenia, jak i zalety. Ogromne znaczenie ma również kwestia finansowa. Każdy przedsiębiorca dąży przecież do tego, by ograniczyć koszty własne.

Dlaczego warto wybrać zewnętrzną pralnię?

Każdy hotel ma duże zapotrzebowanie na czystą pościel. Usługa powinna być wykonana szybko i dokładnie. Czasami nie jest to możliwe w ramach obiektu. Dlaczego? Aby stworzyć własną pralnię, niezbędne jest pomieszczenie o dużym metrażu. Ponadto należy ją odpowiednio wyposażyć, a następnie podłączyć media czy ujście ścieków. Wszystkie te czynności wymagają zatrudnienia specjalistów. Po wyposażeniu pomieszczenia pojawiają się jeszcze koszty zakupu środków piorących czy magla. Dla niewielkich obiektów samodzielna pralnia okazuje się często nieopłacalna, dlatego decydują się na usługi zewnętrzne. W wielu przypadkach można też liczyć na korzystne promocje i rabaty. Zaletą może też być forma współpracy. Wiele pralni oferuje nie tylko pranie, ale również odbiór brudnych tekstyliów z obiektu hotelowego. Po zakończeniu prania i suszenia, dostarczają je z  powrotem na miejsce. Hotel otrzymuje pachnące świeżością pranie, które można ponownie używać. Co więcej, wybór pralni zewnętrznej minimalizuje ryzyko rozwoju pleśni i bakterii w materiałach. Dzieje się tak, ponieważ pościel natychmiast trafia do ponownego użytku, pomijając etap magazynowania.

Korzystając z pralni przemysłowej, obiekt hotelowy zmniejsza też wydatki na koszty stałe. Nie trzeba zatrudniać personelu pralni, płacić rachunków za prąd czy wodę. Wszystko to wliczane jest w cenę prania. W związku z tym aspekt finansowy jest często decydujący podczas podejmowania decyzji o najlepszej formie prania. Wiele osób martwi się jednak o jakość prania. Aby uniknąć przykrych rozczarowań, warto korzystać z poleconych usług lub kierować się opiniami internautów.

Na czym polega cykl oczyszczania tekstyliów?

Ile kosztuje pranie pościeli hotelowej?
Ile kosztuje pranie pościeli hotelowej?

Podstawowy cykl czyszczenia składa się z kilku etapów. Po pierwsze pranie odbierane jest z właściwego hotelu. Po drugie następuje pranie chemiczne. W dalszej kolejności suszenie i maglowanie. Na końcu osoba odpowiedzialna za czyszczenie weryfikuje stan tekstyliów, aby znaleźć ewentualne uszkodzenia. Ostatnim krokiem jest dostarczenie bielizny pościelowej i ręczników do hotelu. Na każdym etapie mogą się pojawić uszkodzenia tekstyliów. Mają wiele przyczyn. Jakich? Po pierwsze wynikają ze słabej jakości materiałów. Po drugie z niedbałości pracowników, w tym przede wszystkim niedopasowaniem środków piorących czy programu prania. Czasami pracownicy mylą też pościel należącą do różnych hoteli. W takim przypadku produkty giną bezpowrotnie. Taki błąd związany jest jednak z karami finansowymi. Czy można uniknąć takich pomyłek? Najlepszym rozwiązaniem jest oznaczanie tekstyliów logo hotelu. Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko, że pranie zakończy się zgubieniem pościeli lub przekazaniem go do innego obiektu.

Pranie pościeli hotelowej – jaka jest jego cena?

Za każdą usługę należy zapłacić. W związku z tym istnieje również cennik w pralniach przemysłowych. Niektóre obiekty otrzymują specjalne rabaty, które wynikają często z długoletniej współpracy lub ilości prania. Regularne, duże zamówienia powodują, że cena może być niższa. Standardowy cennik obowiązuje jednak za 1 kilogram prania. Ceny różnią się nie tylko między pralniami, ale także w zależności od miasta. Zwykle wynoszą około 10 złotych netto za kilogram prania.

Podsumowując, każdy hotel samodzielnie decyduje, czy założyć własną pralnię czy korzystać z podmiotów zewnętrznych. Na ostateczną decyzję wpływ ma wiele czynników, ale najważniejszym jest zwykle cena.