Ile kosztują implanty zębów?

Ile kosztują implanty zębów?

Ile kosztują implanty zębów? Implanty zębów są coraz bardziej popularne w dzisiejszych czasach, ponieważ są one zdecydowanie najbardziej skutecznym sposobem na uzupełnienie braków uzębienia. Są także bardzo często stosowane zamiast protez, które dla wielu osób są czymś wstydliwym w związku z tym iż nie są one nakładane na stałe.

Czym są implanty zębów i ile trzeba za nie zapłacić? Od czego zależy ich cena i gdzie jest ona najniższa? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule. Przeczytaj go i dowiedz się więcej na temat cen implantów zębowych. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z jego treścią i rozwiania swoich wątpliwości.

Czym są implanty stomatologiczne?

Ile kosztują implanty zębów?
Ile kosztują implanty zębów?

Nie każdy może wiedzieć, czym dokładnie są implanty zębowe, zatem na początku to wyjaśnimy. Implanty zębów to tak naprawdę nic innego jak protezy zębów. Różnią się one jednak znacznie od protez, ponieważ protezy są ruchome i nakładane na dziąsła – w nich są zęby wykonane z porcelany bądź akrylu. Całość jest umieszczona na akrylowej płycie. Aby zapobiec przesuwaniu się protezy, należy nakładać specjalne kleje do protez. Implant jest czymś innym, a najważniejsza różnica polega na tym, iż implant z nałożoną na niego później koroną porcelanową wygląda jak naturalny, prawdziwy ząb. Implanty są osadzane na stałe w żuchwie lub szczęce. Implant wygląda jak śruba i jest on wkręcany w kość – wykonany jest z tytanu – ten materiał nie jest szkodliwy dla człowieka – nie rdzewieje i nie ulega korozji. Śruba stanowi korzeń i na nim osadzana jest korona – widoczna część. Czas wszczepiania implantu jest zróżnicowany, jednakże najczęściej trwa nawet kilka miesięcy. Na początku implantolog musi umieścić implant w kości, potem tytanowy wkręt musi połączyć się z kością. Dopiero potem nakładany jest łącznik i korona.

Założenie implantu zęba – ile to kosztuje?

Całkowity koszt założenia implantu zęba jest zależny od wielu czynników, przede wszystkim od jakości stosowanych przez implantologa materiałów, stosowanych technologii, konsultacji oraz doświadczenia implantologa i lokalizacji danego gabinetu dentystycznego. Ponadto, w koszt zakładania implantu często dochodzą jeszcze opłaty za konsultacje u dentysty, badania RTG czy dodatkowe usługi takie jak podnoszenie zatoki szczękowej. W związku z tym koszt za założenie implantu zębowego wynosi od 2000 złotych do nawet 7000 złotych. Należy również wspomnieć o tym, że nie jest to zabieg refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Cena implantu zęba a koszt pełnej procedury implantologicznej

Do kosztów implantów zęba bardzo często wchodzi również cena łącznika protetycznego czy gojąca śruba. Ceny koron protetycznych są również zmienne i ich koszt zależy przede wszystkim od użytego materiału. Najpopularniejsze, jak wyżej wspomniano, są korony porcelanowe ze specjalnym stopem metalu, których koszt zaczyna się od 550 złotych. Całkowity ich koszt zależy też od tego, jaki stop metalu zostanie wykorzystany – złoto jest najdroższe i posiada właściwości przeciwpróchnicze. Wykonana w całości z ceramiki korona na cyrkonie kosztuje od 1300 złotych. Jak wyglądają inne koszty dodatkowe? Cena za konsultację implantologiczną wynosi zazwyczaj około 100 złotych, za zdjęcie RTG – około 150 złotych natomiast za przygotowanie i założenie korony porcelanowej na implant należy zapłacić minimum 1500 złotych. Średni koszt za wykonanie pełnej procedury implantologicznej tzn. konsultacja, diagnostyka, implant i korona to około 3550 złotych

Od czego zależy koszt implantu zęba?

Podstawowym czynnikiem mającym wpływ na cenę implantu jest jego specyfika. Przykładowo – implant jednego zęba na podbudowie z cyrkonu kosztuje około 3 000 złotych, natomiast implant jednego zęba na łączniku tytanowym kosztuje około 2000 złotych. Cena implantu zębowego zależy też od zakresu podejmowanych przez implantologa działań – najdroższe są protezy osadzone na kilku implantach, które są wykonywane u osób z bezzębiem. Przykładowo, koszt za cztery implanty zębów razem z protezą na górnej szczęce waha się od 13 000 do nawet 15 000 złotych. Nierzadko wydatków jest więcej, dlatego przed wybraniem gabinetu warto porównać ceny za usługi.

Koszt implantów zęba a lokalizacja gabinetu

Wspomnieliśmy już o tym, że ceny implantów zębowych są zróżnicowane przede wszystkim w zależności od stosowanych materiałów, stanu uzębienia pacjenta i usług dodatkowych. Warto jeszcze jednak wspomnieć o tym, że koszt implantów zębowych zależy od lokalizacji danego gabinetu stomatologicznego. Zazwyczaj zasada jest prosta – im większe miasto i im bardziej w centrum znajduje się gabinet, tym ceny w nim są wyższe. Oczywiście, na to też składa się fakt, czy w danym gabinecie znajdują się najnowocześniejsze urządzenia. Konsultacja u implantologa kosztuje zazwyczaj od 90 do 130 złotych. Duże różnice cenowe można zaobserwować przede wszystkim w przypadku samych implantów zębowych – koszt za jeden implant może różnić się nawet o kilkanaście czy kilkadziesiąt procent. Za implanty zębowe najwięcej zapłacimy w największych miastach w Polsce.