Witamina B12 jak działa

Witamina B12 jak działa

Dla utrzymania zdrowego organizmu, sprawnego ciała oraz umysłu konieczne jest dostarczanie sobie odpowiednich ilości witamin, mikroelementów, składników odżywczych. Jedną z nich jest witamina B12, o której szczególnie powinny pamiętać osoby, które praktykują w swoim życiu dietę wegetariańską czy wegańską. Niedobory witaminy B12 mogą powodować wiele negatywnych skutków ubocznych, dlatego warto regularnie wykonywać badania i sprawdzać niedobory naszego organizmu, jednocześnie uzupełniając je na bieżąco.

Dostarczanie organizmowi odpowiednich witamin, minerałów oraz składników odżywczych pozwala zachować optymalny stan ciała i umysłu

Sprawne i zdrowe funkcjonowanie organizmu pozwala przez długie lata zachować dobry stan psychiczny i fizyczny. Dostarczanie mu odpowiednio zbilansowanych pokarmów, mikroelementów, witamin i składników odżywczych to przepis na zdecydowanie większe prawdopodobieństwo, że będziemy się dobrze czuć i sprawnie funkcjonować przez długi czas. Ale żeby tak właśnie się stało, należy zwracać uwagę na to co nakładamy na swój talerz, a później do naszego żołądka. Nie bez powodu od lat funkcjonuje przekonanie, że jesteś tym, co jesz. Czyli jakiego rodzaju pokarm dajesz swojemu organizmowi, tak ten organizm odpłaci nam tym samym. Polska kuchnia jest dosyć ciężka. W tradycyjnych potrawach znajdziemy wiele wspaniałych aromatów i smaków, jednak bardzo często są to dania ociekające tłuszczem, pełne mięs, węglowodanów i niezbyt zdrowych składników odżywczych. Dlatego też od kilku już lat nie tylko w Polsce, ale na całym świecie coraz popularniejsza staje się moda na zdrowe odżywianie.

Produkty, które zawierają witaminę B12 – nabiał, mięsa, produkty odzwierzęce

Regularne ćwiczenia fizyczne, zbilansowana dieta, smaczne, ale lekkie posiłki pozwalają znacznie dłużej utrzymać ciało w świetnej kondycji. Również popularne stały się w ostatnich latach różnego rodzaju diety. Diety rozumiane jako sposoby odżywiania się w ogóle, niż dla osiągnięcia konkretnego celu, jakim jest na przykład utrata wagi. Coraz więcej osób decyduje się na odstawienie mięsa oraz produktów odzwierzęcych w swojej diecie. Mięso, jak powszechnie wiadomo pomimo że dostarcza organizmowi solidną porcję białka, to jednak jest to pokarm ciężkostrawny. Dlatego też coraz więcej osób eliminuje wszelkie mięsa ze swojego codziennego jadłospisu. Podobnie jest z produktami pochodzenia zwierzęcego, czyli nabiałem. Dorosły człowiek wytrąca enzym, który służy do trawienia laktozy, dlatego też istnieje w społeczeństwie niewielki procent ludzi, którzy mogą swobodnie spożywać wszelkie sery, mleko, jogurty bez mniej lub bardziej uciążliwych problemów żołądkowych. Natomiast odstawienie mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego nie odbywa się bez konsekwencji.

Działanie witaminy B12 – dlaczego jest niezbędna do utrzymania prawidłowego stanu organizmu – skutki niedoborów

Witamina B12 jak działaProdukty odzwierzęce posiadają witaminę B12, która jest człowiekowi potrzebna do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego też jeśli rezygnujemy z jedzenia jogurtów, sera, mięsa, wówczas musimy pamiętać o tym, że będziemy musieli pokryć zaistniałe braki w postaci odpowiedniej suplementacji. W aptekach znajdziemy witaminę B12 w kapsułkach. Najczęściej ma ona formę łatwych do spożycia kapsułek, które każdego dnia należy przyjmować. Niedobory witaminy B12 mogą bowiem powodować długofalowo bardzo nieprzyjemne dla organizmu skutki. Jednym z najczęstszych objawów niedoboru witaminy B12 jest trwałe uczucie zmęczenia, zniechęcenia, ociężałość, ospałość, brak energii do działania. Połączone z okresem w ciągu roku, kiedy nie ma zbyt wiele słońca, przez co organizmowi zaczyna brakować również witaminy D, może prowadzić do problemów psychicznych, w tym choroby, jaką jest depresja. Poza tym brak witaminy B12 może powodować również trudności z sprawnym poruszaniu się – widoczne jest to szczególnie u starszych osób, których częściej stwierdza się niedobory tej właśnie witaminy. Szczególnie istotne jest pamiętanie o suplementacji witaminy B12 u kobiet w ciąży. To właśnie ta witamina jest niesamowicie niezbędna, aby uzyskać aktywną formę kwasu foliowego.

Produkty spożywcze, do których dodawana jest witamina B12

Dzisiaj coraz więcej produktów wegańskich oraz wegetariańskich wzbogacanych jest właśnie witaminą B12. Dzięki regularnemu spożywaniu produktów zawierających właśnie tę witaminę, nie trzeba będzie już dodatkowo wspomagać się witaminami w postaci kapsułek. Warto pamiętać również o tym, że naturalny pokarm, jaki spożywają zwierzęta, które później trafiają na stoły ludzi, bywa wyjałowiony z witamin. Witamina B12, jak również pozostałe suplementy podawane są dodatkowo zwierzętom. Co sprawia, że krowy czy świnie przekazuję tę witaminę, kiedy spożywamy obiad mięsny. Natomiast osoby niejedzące mięsa pominęły po prostu ten krok i suplementują wszelkie niezbędne witaminy we własnym zakresie. Ważne jest również to, by regularnie badać stan swojego zdrowia, poprzez wykonywanie badań kontrolnych, które pokażą nam, jak w istocie wygląda stan organizmu.