Witamina A

Witamina A

Witamina A to wszechstronny składnik stosowany w wielu produktach kosmetycznych. Substancja ta stosowana jest głównie w zabiegach na twarz. Wykazuje właściwości antykomedogenne, regenerujące i wygładzające. Witamina A i jej pochodne (retinoidy, retinole) są powszechnymi składnikami produktów przeznaczonych dla skóry dojrzałej, tłustej, suchej i problematycznej. W rzeczywistości związek ten jest w stanie poprawić kondycję każdego rodzaju skóry. Jest sprzedawany w postaci kremów, serum, maści, ale można go również przyjmować doustnie.

Formy witaminy A w kosmetykach

Witamina A jest jedną z najlepiej przebadanych substancji, która skutecznie przeciwdziała oznakom starzenia. Dlatego jest tak dobrowolnie wybieranym składnikiem kosmetyków do cery dojrzałej. To dobroczynne działanie tego związku jest wytwarzane przez receptory w skórze. Receptory te selektywnie wiążą się z cząsteczkami witaminy C, pomagając im wpływać na zmiany zachodzące w komórkach skóry. Obecnie w kosmetyce stosuje się różne pochodne witaminy A, głównie retinol, retinal, beta-karoten i retinoidy:

 1. Retinol – Jest to czysta forma witaminy A i jest wykorzystywana m.in. w produkcji kosmetyków. Stosowany w odpowiednim stężeniu i formule jest redukowany do kwasu retinowego w komórkach skóry. Co ważne, pochodna witaminy A jest skuteczna, a przy tym całkowicie bezpieczna dla skóry wrażliwej,
 2. Retina – kolejna kosmetyczna forma tej substancji, ale mniej rozpoznawalna i trudna do uzyskania,
 3. Ratinoid – Nowoczesna forma witaminy A o udowodnionej sile działania i stabilności. nie podrażnia skóry, powszechnie stosowany w produkcji kosmetyków,
 4. Beta-karoten – To prowitamina A występująca w roślinach. Posiada właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu zwalcza szkodliwe działanie wolnych rodników.

Jak działa witamina A na skórę?

Witamina A
Witamina A

Okazuje się, że witamina A jest bardzo cenna dla wyglądu naszej skóry. Szczególnie ważny jest jego wpływ na powierzchnię naskórka. Substancja ta wygładza skórę, wyrównuje koloryt i strukturę skóry oraz redukuje modzele. Regularne stosowanie kosmetyków zawierających tę substancję może znacznie poprawić zniszczony naskórek, który jest zauważalnie młodszy i bardziej spójny. Niektóre preparaty zawierające ten związek mają również właściwości złuszczające i normalizujące. Dlatego rozpoczynając stosowanie produktów kosmetycznych zawierających retinol lub retinoidy, skóra jest bardziej wrażliwa na promieniowanie słoneczne i dlatego należy ją chronić za pomocą produktów kosmetycznych z filtrem przeciwsłonecznym. Produkcja kolagenu i elastyny ​​wzrasta wraz z długotrwałym i systematycznym stosowaniem produktów kosmetycznych zawierających witaminę A.

Dodatkowo substancja ta ma zdolność naprawy i odbudowy uszkodzonych włókien kolagenowych. Witamina A wspomaga regenerację skóry i pomaga lepiej ją odżywić. Już po kilku miesiącach od nałożenia go na skórę można zauważyć wyraźną poprawę jej kondycji. Skóra staje się bardziej elastyczna i jędrna, owal twarzy ulega poprawie, a drobne zmarszczki ulegają spłyceniu. Witamina A ma również udowodnione działanie wybielające. Z tego powodu idealnie nadaje się do pielęgnacji skóry z widocznymi przebarwieniami posłonecznymi, przebarwieniami hormonalnymi oraz melasma. Regularne stosowanie produktów kosmetycznych zawierających tę substancję pomoże przywrócić skórze promienną i zdrową cerę. Co ważne, według ekspertów retinol i retinoidy pomagają również zmniejszyć przebarwienia pozapalne. Dlatego kosmetyki zawierające witaminę A polecane są również osobom z trądzikiem i związanymi z nim przebarwieniami trądzikowymi.

Więcej dla zdrowia:

Jak stosować witaminę A na twarz?

   • Kremy z witaminą A – Ten związek znajduje się przede wszystkim na liście składników kremów lub serum do twarzy. Kosmetyki tego typu są specjalnie stosowane do pielęgnacji skóry dojrzałej, ponieważ spowalniają procesy starzenia się skóry, wygładzają i nadają jej elastyczność. Retinol jest najczęściej stosowanym związkiem w takich produktach.
   • Maść z witaminą A – Innym rozwiązaniem jest stosowanie maści ochronnej zawierającej tę substancję, którą można łatwo kupić w aptekach. Maść ta służy przede wszystkim do łagodzenia stanów zapalnych, regeneracji naskórka oraz zapewnia ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Może być stosowany przez dorosłych i dzieci. Istnieją również specjalne kremy zawierające witaminę A, które mogą leczyć trądzik. Zawierają silne pochodne tej substancji, a mianowicie kwas retinowy, adapalen i izotretynoinę,
   • Tabletki witaminy A – Związek ten można również przyjmować doustnie w postaci tabletek. Regularne przyjmowanie beta-karotenu może znacząco poprawić stan skóry, chronić ją przed ekspozycją na słońce oraz pomóc w leczeniu i zapobieganiu chorobom skóry.

Jak długo należy leczyć retinolem?

Aby uzyskać najlepsze efekty, cała kuracja powinna trwać kilka miesięcy. Warto zacząć produkty z retinolem jesienią, ponieważ skóra na początku może stać się bardziej wrażliwa na światło słoneczne i niskie temperatury.