Rodzaje, korzyści i zastosowania druku cyfrowego
Rodzaje, korzyści i zastosowania druku cyfrowego – istnieje wiele technik nakładania obrazów na różne rodzaje zadrukowanych powierzchni. Wybór odpowiedniej metody zależy od wielu czynników. Ważna jest m.in. przepustowość, czas potrzebny na wdrożenie oraz ewentualna potrzeba spersonalizowanych wydruków. Jedną z najpopularniejszych technologii druku jest druk cyfrowy. Co to jest, jakiego rodzaju i kiedy go używać?
Jakie są cechy druku cyfrowego?
Ten rodzaj druku należy do technologii druku bezpośredniego. Dzieje się tak, ponieważ zadrukowany materiał jest przekazywany do urządzeń drukujących w formie cyfrowej. Dzięki temu nie wymaga stosowania form drukowanych, takich jak druk offsetowy. Klienci mogą dostarczać pliki do druku na różnych nośnikach danych, np. na pendrive lub e-mailem. Druk cyfrowy przy użyciu sprzętu elektrofotograficznego. Mówiąc najprościej, technologia druku cyfrowego polega na użyciu wałka przymocowanego do tonera, który jest wystawiony na działanie światła, aby stworzyć obraz, który jest następnie przenoszony na określony nośnik. Możesz drukować nie tylko na papierze, ale także na innych podłożach o różnej gramaturze. Dzięki temu obraz można nanieść np. na folie monolityczne, karton czy tworzywa sztuczne typu PCV. Ważne jest jednak, aby powierzchnia druku była elastyczna, aby nie uszkodzić rolek używanych do drukowania. Warto podkreślić, że technika ta wykorzystywana jest głównie do druku w małej skali – najczęściej jest to format A2+. Z drugiej strony zadrukowana powierzchnia jest nie tylko elastyczna, ale również ma niewielką grubość – zwykle nie większą niż 0,5mm.
Rodzaje druku cyfrowego
Jednym z kryteriów podziału jest wielkość obszaru zadruku. W tym przypadku druk cyfrowy dzieli się na małoformatowy i wielkoformatowy. W drugim przypadku do procesu drukowania wykorzystywany jest duży ploter. Kolejny podział opiera się na wykorzystaniu różnych metod druku. W ten sposób możemy rozróżnić elektrofotografię (laser), elektrofotografię (fotografię jonizacyjną) i druk magnetyczny. Ponadto znane są metody takie jak elkografia, termografia i druk atramentowy. Tak czy inaczej, proces tworzenia obrazu jest podobny. Pierwszym krokiem jest przekonwertowanie danych wyjściowych pliku do druku na zestaw zrasteryzowanych informacji o obrazie. Tak zwane zdjęcia. W zależności od metody stosuje się ładunki elektrostatyczne (druk laserowy), strumień jonów (obrazowanie jonowe) lub pola magnetyczne (obrazowanie magnetyczne). W kolejnym kroku potrzebny jest toner, a w ostatnim jest przenoszony na określoną powierzchnię, np. papier. Oprócz powyższych rozróżniamy druk lateksowy, solwentowy, mildsolwentowy i ekosolwentowy, które charakteryzują się niskim zagrożeniem dla środowiska. Ponadto można wymienić druk pigmentowy, druk barwnikowy oraz druk UV, które wykorzystują metodę utrwalania UV.
Zalety druku cyfrowego
Korzystanie z druku cyfrowego ma wiele zalet. Najważniejszymi zaletami tej technologii są przede wszystkim szybkość realizacji oraz brak minimalnych nakładów, co jest konieczne np. w przypadku druku offsetowego. Tak więc druk cyfrowy jest bardzo przydatny, gdy chcemy wydrukować mniejszą liczbę egzemplarzy. Ta metoda drukowania jest również znacznie bardziej przyjazna dla portfela. Nie musisz płacić za czas potrzebny na przygotowanie maszyny i wydrukowanie formularza. Dzięki temu skraca się czas wdrożenia. Niektóre zamówione materiały drukowane są dostępne niemal od ręki. Ponadto wdrożenie materiałów tą metodą pozwala na personalizację poszczególnych egzemplarzy i dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb, na przykład poprzez dodanie unikalnych kodów kreskowych. Co więcej, druk cyfrowy oferuje świetny stosunek jakości do ceny i niemal nieograniczoną liczbę poprawek bez konieczności każdorazowego dostosowywania ustawień sprzętu drukującego. W trakcie druku możemy łatwo zmienić kolor lub wybrać inny rozmiar. Warto również wspomnieć o możliwości dopracowania drukowanego materiału. Modyfikacje mogą obejmować m.in. lakierowanie UV. Dzięki tej technice drukowania materiał jest od razu gotowy i nie wymaga suszenia farby jak inne metody. Dlatego w razie potrzeby można je natychmiast dalej przetwarzać.
Polecamy uwadze:
Najpopularniejsze aplikacje do druku cyfrowego
Metodę druku cyfrowego stosuje się głównie w przypadku realizacji zamówień o stosunkowo niskim nakładzie. Z powodzeniem możemy go wykorzystać do produkcji niezbędnych materiałów reklamowych, katalogów, broszur, ulotek czy katalogów np. podczas konferencji czy prezentacji biznesowych. Dodatkowo druk cyfrowy może być wykorzystany do tworzenia imiennych zaproszeń lub biletów, ponieważ można personalizować i przypisywać kody kreskowe lub numery seryjne, a także inne dane osobowe na konkretnych egzemplarzach.