Kontenery morskie

Kontenery morskie

Kiedy prowadzimy własną firmę, powinniśmy skupić się na tym, aby ją rozwijać. Szczególne znaczenie ma logistyka – sprowadzanie towarów z dalekich odległości znacznie zwiększa nasze możliwości. Co to są kontenery morskie? Dlaczego warto zdecydować się na kontener morski? O jakich formalnościach powinniśmy pamiętać wykorzystując kontenery morskie jako budynek? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Co to jest kontener morski?

Kontener morski nie jest nowoczesnym wynalazkiem. Tego typu rozwiązania wykorzystywane były w okolicach XX wieku. Możemy je kojarzyć z różnorodnych filmów, których akcja miała miejsce w portach. Są to pojemniki o dużych gabarytach, w których przechowuje się i transportuje różnorodne przedmioty na dalekie odległości. Sektor ten rozwija się w dynamicznym tempie, w konsekwencji transport morski jest coraz szybszy, tańszy i przede wszystkim bardziej efektywny. Nie jest więc niczym zaskakującym, że coraz więcej osób decyduje się na takie udogodnienie. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że kontenery morskie cieszą się coraz większą popularnością. Co więcej, występują one w różnorodnych rodzajach. Poszczególne modele różnią się od siebie wielkością, którą podaje się w stopach, pojemnością (liczona z reguły w europaletach), a także funkcjami. Przykładowo dość powszechne są modele chłodnicze- umożliwiają one przewożenie produktów, które są niemalże niezbędne do przechowywania w takich warunkach.

Dlaczego warto zdecydować się na kontener morski?

Nie da się ukryć, że kontenery morskie mogą być naprawdę opłacalne. Konieczne jest jednak spełnienie jednego warunku- tylko ładując je do pełna możemy maksymalnie wykorzystać ich potencjał. Wówczas mamy pewność co do oszczędności, jednocześnie odczuwamy zmianę w różnorodnych procesach logistycznych. Gdybyśmy mieli wskazać kilka zalet takiego rozwiązania, z pewnością wspomnielibyśmy o ogromnej pojemności. W jednym kontenerze zmieścimy dużą ilość towaru, zdecydowanie więcej, niż w innych środkach transportu, jak chociażby samochodzie ciężarowym czy samolocie. Godna uwagi jest również elastyczność co do ładunku. W praktyce to od nas zależy, co będzie znajdować się wewnątrz. My musimy pamiętać jedynie o odpowiednich uprawnieniach do przewożenia. Kontenery morskie mogą być wypełnione wieloma przedmiotami o małych gabarytach, jak również jednym, dużym urządzeniem. Istnieje możliwość połączeniu obu rodzajów towaru, przykładowo samochodu i bezpiecznej, lekkiej drobnicy.

Warto wspomnieć o ponadprzeciętnej uniwersalności. Jak sama nazwa wskazuje, głównym zadaniem tytułowych skrzynek jest transport morski, w praktyce jednak są one uniwersalne. Posiadają specjalistyczne uchwyty i mocowania, co z praktycznego punktu widzenia oznacza, że mogą być przeniesione na grzbiet ciężarówki i przetransportowane drogą lądową, przykładowo do magazynu. Tego typu uniwersalność to przede wszystkim oszczędność czasu, ale również wygoda i minimalizowanie kosztów. Kolejną zaletą jest terminowe przybywanie na czas. Kiedy przedmiot jest wysyłany zza granicy za pośrednictwem samolotu, wówczas tak naprawdę nie wiemy, kiedy pojawi się na miejscu. Jest to szczególnie widoczne, kiedy korzystamy z usług przewoźników standardowych, którzy mogą nas zawieść.

O ile transport kontenerami morskimi nie należy do najszybszych, to jednak wyróżnia się terminowością. Ma to największe znacznie w biznesie, kiedy poszczególne procedury i czynności muszą być wykonywane na czas. W ten sposób istnieje możliwość rozplanowania sprzedaży przedmiotów. Kontenery morskie to również możliwość zarobienia – jest to świetne rozwiązanie, aby zoptymalizować koszty logistyczne, o czym wiele osób zapomina. Niektórym firmom zależy bowiem na tym, aby udostępnić im jedynie część miejsca, za co otrzymamy odpowiednie wynagrodzenie.

O jakich formalnościach powinniśmy pamiętać wykorzystując kontenery morskie jako budynek?

Kontenery morskie
Kontenery morskie

Warto w tym miejscu zdawać sobie sprawę z tego, że na dzień dzisiejszy dom z kontenerów morskich nie podlega regulacjom prawnym. W praktyce oznacza to, że jeśli chcielibyśmy postawić taki kontener na naszym terenie, to nie musimy martwić się i organizować pozwolenia na budowę. Jedyne czego musimy dokonać, to zgłosić taki fakt w lokalnym urządzenie. Wówczas dom wykonany z kontenerów morskich będzie tymczasowym obiektem budowalnym. Jest to dla nas pewnego rodzaju zobowiązanie, bowiem konieczne jest przenoszenie go średnio co 120 dni. Dla wielu może to jednak nie być wystarczająco komfortowe rozwiązanie. Dlatego też możliwe jest również postawienie domu z kontenerów morskich na fundamentach. Wiąże się to jednak z tym, że konieczne będzie organizowanie specjalistycznego zezwolenia na budowę. Jest to znacznie mniej formalności i niższe koszty, niż wygląda to w przypadku tradycyjnego domu. To, na który ze sposobów się zdecydujemy, zależne jest przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji.