Nowoczesne wykorzystanie sitodruku na ubraniach

Nowoczesne wykorzystanie sitodruku na ubraniach

Sitodruk to jedna z najstarszych metod drukowania, obecnie jest stosowana głównie do drukowania na różnych tkaninach. Ponadto sitodruk na tekstyliach jest najkorzystniejszy pod względem jakości obrazu lub napisu w stosunku do ceny. Sitodruk na ubraniach to metoda druku polegająca na przenoszeniu obrazu na tkaninę przez specjalne sito, czyli produkt o małych oczkach. Aby nanieść rysunek, tekst lub symbol na produkt tą metodą, tkaninę układa się na stole, a na nim kładzie się szablon. Farbę rozprowadza się na szablonie i za pomocą specjalnej ściągaczki przeciska się przez sito wzornika na produkt. Obecnie proces ten został unowocześniony i sitodruk wykonywany jest na specjalnych maszynach, osiągając jeszcze lepszy efekt.

Co to jest sitodruk na ubraniach?

Sitodruk na ubraniach to proces, podczas którego na powierzchnię materiału nakładany jest określony wzór z użyciem specjalnych farb. Główną zaletą tego typu nadruku jest to, że po przesiąknięciu tuszu przez tkaninę tworzy dokładnie taki sam wzór jak na szablonie. Ponadto dzięki szybkiej zmianie szablonów i farb można uzyskać rysunki w różnych kolorach. A jeśli w pionie z rzędu rozłoży się równomiernie wiele tkanin, to można drukować w dość dużych nakładach, podczas gdy wszystkie tkaniny będą do siebie podobne, a rozbieżność gołym okiem jest prawie niemożliwa do rozpoznania. To kolejna cecha sitodruku. Teraz cały proces jest zautomatyzowany i dopracowany, wymiana szablonów zajmuje około sekundy. Dzięki lampom UV i utrwalaczom również schnięcie między warstwami trwa od jednej do kilku sekund. Jeśli wcześniej głównym barwnikiem było białko, to teraz są to najnowocześniejsze wodoodporne farby emulsyjne, które nie tracą koloru ani na słońcu, ani po praniu.

Zobacz koniecznie:

Nowoczesne wykorzystanie sitodruku na ubraniach

Sitodruk na ubraniach, czyli nadruk np. na koszulce odbywa się w nieco osobliwy sposób, do czego potrzebne są specjalne farby. Mogą swobodnie przechodzić przez materiał, aby nadrukować wzór a następnie go utrwalić. Rezultatem są piękne obrazy, ale ten proces zajmuje więcej czasu. Nawet wysychanie może zająć około pół godziny, w zależności od grubości nałożonej farby. Ale generalnie duże warstwy farby nie są nakładane na koszulki, nasycenie obrazu tutaj zależy, od jakości farby i tego, jak dobrze jest ona przytwierdzona do tkaniny. A teraz takie koszulki są bardzo poszukiwane. Nowoczesny sitodruk na ubraniach pozwala na nakładanie farb na powierzchnię w różnych warstwach i całkowite nasycenie nimi tkaniny. Zmieniając odległość między sitami, można nawet osiągnąć, taki obraz, który będzie odczuwalny podczas dotykania tkaniny.

Zalety sitodruku na ubraniach

  • Doskonała wyrazistość kolorów. Możliwość druku wysokiej jakości atramentami
  • Wysoka odporność na warunki atmosferyczne
  • Możliwość nadruku na naturalnych materiałach
  • Wszechstronność. Technologia nadaje się do personalizacji każdej odzieży: bawełnianych T-shirtów, mundurów, czapek z daszkiem z logo, a także wszelkich innych elementów garderoby. Możliwość wykorzystania efektów. Przygotowując prezenty na dowolne święta można zamówić nadruk brokatem lub farbami luminescencyjnymi, termoformowanie lub naniesienie obrazu farbami aromatycznymi.
  • Relatywnie niska cena. Koszt sitodruku na ubraniach nie jest zbyt wysoki, dlatego w drukarniach składane są zamówienia na coraz większe partie.
  • Sitodruk to jeden z najpopularniejszych sposobów personalizacji produktów tekstylnych. Na przykład zamawiają odzież ochronną dla personelu sklepu, hotelu, kina, agencji kurierskiej, salonu kosmetycznego itp.
  • Przy organizacji promocji, ze względu na niską cenę ubrania mogą służyć, jako uniform dla promotorów oraz upominek promocyjny przygotowując niedrogie prezenty dla pracowników firmy, na przykład na Nowy Rok lub święto firmowe

Sitodruk na ubraniach to niezawodna, sprawdzona metoda drukowania obrazów. Ta metoda dekorowania ubrań pozwala na naniesienie obrazów nie tylko na bawełnę, ale również na materiały poliestrowe, skórę. Ważne jest, aby powierzchnia, na którą nakładany jest obraz, była płaska. Kolory dobierane są w zależności od materiału do nadruku. Najczęściej sitodruk na ubraniach zawiera obrazy w postaci logo, czcionek, rysunków wektorowych.

Jaki sprzęt wykorzystywany jest do wykonania sitodruku na ubraniach?

Sitodruk to technologia bezpośredniego drukowania obrazów na tkaninie. Rysunek nakłada się za pomocą płyty drukarskiej do produkcji, której stosuje się siatki polimerowe, metalowe, nylonowe o małej grubości. Dzięki tej formie farba drukarska pod ciśnieniem wnika w powierzchnię tekstyliów i jest na nich drukowana. Metoda wykorzystywana jest to nadruku na bluzkach, koszulkach polo, kombinezonach, torbach i innych tekstyliach. Sprzęt do sitodruku na ubraniach jest bardzo kompaktowy i szeroko dostępny, podobnie jak wszystkie niezbędne komponenty do drukowania. Najważniejsze, że cały proces jest zautomatyzowany i różny w zależności od tego, na czym jest drukowany, w jaki sposób nadruk jest nanoszony, a co najważniejsze, jaka jest jakość.