Jakie użyć materiały do stworzenia kostiumu

Jakie użyć materiały do stworzenia kostiumu

Jakie użyć materiały do stworzenia kostiumu – kostiumy cosplay są bardzo charakterystyczne – zazwyczaj tworzone w wersji “na bogato”, gdyż mają upodabniać do wybranych bohaterów fikcyjnych. Choć w sklepach możemy zakupić gotowe stroje, to jednak większość fanów cosplay projektuje je i tworzy we własnym zakresie. Dzięki temu mogą nadać im duszę, a także realizować swoją pasję. Pozostaje jedynie pytanie, jakich właściwie materiałów powinniśmy używać do tworzenia kostiumu cosplay?

Elastyczne, dobrze dopasowane, a może delikatne?

Wybór idealnego materiału do kostiumu cosplay nie jest łatwym zadaniem. Problem polega na tym, że każda postać nosi nieco inne ubrania – niektóre już na pierwszy rzut oka wyglądają codziennie, inne jak z bajki. Oczywiście, stworzenie codziennej wersji kostiumu jest o wiele łatwiejsze, jednak skomponowanie bajkowego przebrania pochłania naprawdę sporo czasu. Pozostaje także kwestia materiałów. Jakie powinny mieć cechy? Najlepszym wyborem będą materiały elastyczne, które charakteryzują się wysokim stopniem rozciągliwości. Powodem jest fakt, iż kostium może nam posłużyć przy większej ilości okazji, zatem zmieścimy się w niego w każdej sytuacji. Unikajmy materiałów opinających ciało, które sprawiają, że nie czujemy się komfortowo. Elastyczne materiały również mogą sprawiać wrażenie dobrze dopasowanych (na przykład elastan), a są o wiele praktyczniejsze i łatwiejsze w obróbce. Jeśli nie mamy dużego doświadczenia w krawiectwie, nie wybierajmy materiałów delikatnych, które łatwo uszkodzić. Mowa tutaj na przykład o jedwabnych tkaninach czy o koronkach. Jeżeli już zdecydujemy się na takowe, to wybierajmy mocne, solidnie wykonane struktury. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie nam z nimi pracować. 

Podstawowe materiały do tworzenia kostiumów cosplay

Na początek naszej przygody z cosplay powinniśmy się wyposażyć w podstawowe materiały https://www.cosplaycraft.pl/kategoria-produktu/materialy/, którymi zawsze możemy też posiłkować się w razie potrzeby. W naszej szafie nie powinno zabraknąć prostych, bawełnianych tkanin. Stanowią one swego rodzaju bazę do dalszej pracy. Bawełna jest stosunkowo rozciągliwa, przyjazna skórze, a dodatkowo całkiem łatwo ją wyczyścić, nawet bez prania. Dobrym wyborem będzie w szczególności bio bawełna, która polecana jest na przykład alergikom czy osobom z wrażliwą skórą. Wyposażmy się również w tkaniny wykonane z elastanu. Jeśli chcemy pracować z dżinsem, to powinien mieć on domieszkę lycry. Miłośnicy cosplay coraz częściej sięgają też po piankę EVA https://www.cosplaycraft.pl/kategoria-produktu/materialy/pianka-eva/3mm/. Jest to niezwykle przyjazny materiał, z którego możemy tworzyć nawet większych rozmiarów struktury. Pianka EVA https://www.cosplaycraft.pl/kategoria-produktu/materialy/pianka-eva/ nie waży zbyt wiele, dzięki czemu używając jej, nie obciążamy zanadto kostiumu. Jednocześnie wszystkim elementom możemy nadawać dowolny kształt, wedle naszych potrzeb. Dodatkowo możemy nanosić na strój poszczególne zdobienia za pomocą rozgrzanych stempli.

Z jakich jeszcze materiałów tworzyć kostiumy cosplay?

Jakie użyć materiały do stworzenia kostiumu
Jakie użyć materiały do stworzenia kostiumu

Jeśli wyposażymy się wyłącznie w materiały podstawowe, to już posiadamy całkiem sporą bazę do tworzenia kostiumów cosplay https://www.cosplaycraft.pl/kategoria-produktu/materialy/kleje/hobby/. W przypadku, gdy dysponujemy niskim budżetem bądź nasze zdolności krawieckie nie są na wysokim poziomie, właściwie możemy na tym poprzestać. Niemniej jednak ci, którzy lubią komponować różnego typu kostiumy, mogą też wyposażyć się w dodatkowe, bardzo pomocne materiały. Jest to na przykład plastik PCV, który charakteryzuje się niską ceną i dużą wytrzymałością. Z drugiej strony, możemy go zginać wyłącznie pod kątem prostym, co dla wielu stanowi poważną wadę. Dobrze sprawdza się także materiał termoplastyczny, który – jak podpowiada nazwa – pracuje niczym plastelina. Jest rozciągliwy i można mu nadawać różnego typu kształty. Miłośnicy cosplay często korzystają także z materiałów wełnianych i innych, które są stosunkowo sztywne. Ważne jednak, aby nie były one gryzące – z tego typu tkaninami pracuje się naprawdę trudno, a ich noszenie nie jest najprzyjemniejsze. Jeśli zależy nam na tworzeniu bajkowych kostiumów, to z powodzeniem możemy sięgnąć po velvet. Kupując materiał, zwróćmy uwagę na jego gęstość. 

Materiały do kostiumów cosplay – z których nie warto korzystać?

Wiemy już, czym się kierować, wybierając materiały do strojów cosplay. Czy jednak są takie, z których zdecydowanie nie powinniśmy korzystać? Otóż najczęściej w tym kontekście mówimy o tkaninach termicznych, które zatrzymują ciepło przy ciele. Czasami możemy je zakupić w okazyjnej cenie, co jest zachęcające, jednak okazują się one bardzo niepraktyczne. Pamiętajmy, że tkaniny termiczne dedykowane są sportowcom czy osobom, które na przykład lubią spacerować po górach, jednak nie sprawdzą się do tworzenia strojów. Również gniotliwe materiały, takie jak na przykład wiskoza, nie będą najlepszym wyborem. Choć lekka i przewiewna (a więc i dobra na lato), to zarazem bardzo łatwo ulega zagnieceniom. Tymczasem prasowanie kostiumu cosplay stanowi nie lada wyzwanie, którego większość osób nie chciałaby się podejmować. Warto więc zrezygnować z niektórych materiałów, nawet jeśli ich cena jest zachęcająca. Wybierajmy sprawdzone rozwiązania, które zapewnią nam komfort pracy i noszenia strojów. 

Cosplay Craft sklep cosplay, materiały do cosplay
Strzelecka 15
66-510 Bobrówko
574387508
www.cosplaycraft.pl