Filtry przemysłowe

Filtry przemysłowe

Filtry przemysłowe są rozbudowaną kategorią produktów dostępnych w asortymencie sklepów specjalizujących się w sprzedaży elementów wyposażenia przykładowo do hal produkcyjnych. Maszyny przemysłowe wymagają użycia filtrów mających różne przeznaczenie, kształt, wielkość oraz właściwości, dlatego też na rynku mamy wybór spośród obszernej gamy nie tylko standardowych, ale również i przełomowych rozwiązań w zakresie filtrowania. 

Filtry przemysłowe – dostępne w sprzedaży rozwiązania

Filtry przemysłowe
Filtry przemysłowe

Producenci tego typu akcesoriów gwarantują nam różnorodność w zakresie między innymi dwóch ważnych grup przemysłowych filtrów: filtrów cieczy oraz filtrów powietrza. Zapewniają dobranie ich do różnych konstrukcyjnych systemów oraz urządzeń. Są to nie tylko filtry oleju, ale także filtry hydrauliczne. Mamy wybór spośród artykułów o różnorodnej średnicy wylotu i wlotu, mających właściwości dodatkowe (zabezpieczenie przeciwwybuchowe) czy też uzupełnianych o innego rodzaju elementy (np. śluzy celkowe). Osoby, które poszukują dokładniejszych informacji, powinny zapoznać się z charakterystyką wybranych typów filtrów. Tego typu wiadomości można znaleźć między innymi na stronach internetowych sprzedawców. 

Filtry przemysłowe – filtry powietrza 

To najczęściej wykorzystywane spośród filtrów przemysłowych. Zalicza się do nich co najmniej kilka podgrup produktów, w tym między innymi: filtry powietrza wylotowego, filtry powietrza wlotowego czy też filtry sprężonego powietrza. Tego typu asortyment wykorzystuje się nie tylko w pomieszczeniach przemysłowych (filtruje powietrze wdychane przez osoby pracujące w zakładach i fabrykach), ale także w maszynach (mieszadła, silniki, turbiny, pompy, które nie są w stanie odpowiednio funkcjonować przy sporym poziomie zanieczyszczeń w powietrzu).

Filtry przemysłowe – filtry paliwa 

To element będący zabezpieczeniem silnika przed wpływem zanieczyszczeń zawartych w paliwie, takich jak rdza, woda czy pył. Brak tego typu filtra albo jego nieodpowiednie działanie może mieć poważne skutki – nawet niewielkie elementy będą w stanie znacząco obniżać wydajność procesów spalania, zwiększać ilość zużywanego paliwa, jak i zaburzać prawidłową pracę napędowej jednostki.

Filtry przemysłowe – filtry oleju

Filtry oleju odpowiedzialne są za proces oczyszczania oleju silnikowego – środka odpowiedzialnego za smarowanie w spalinowych silnikach. Elementy te mają zatrzymywać zanieczyszczenia, które mogłyby się inaczej dostać do silnika razem z paliwem albo powietrzem, usuwają też odpadki powstałe na skutek działania samej napędowej jednostki (chociażby pył stanowiący pozostałość ścierania się elementów ruchomych w silniku). Niewłaściwie funkcjonujący filtr oleju może prowadzić do zaburzeń w działaniu silnika, wzrostu ilości zużywanego paliwa, a nawet i do uszkodzenia czy przegrzania napędowej jednostki.

Filtry przemysłowe – filtry hydrauliczne 

To typ filtrów do olejów oraz emulsji używanych w układach hydraulicznych. Wyróżnić można sporo rodzajów hydraulicznych filtrów, które różnią się pomiędzy sobą sposobem działania, wymiennymi elementami, jak i budową. Filtry tego rodzaju doceniane są za najwyższe parametry, jak i swoje właściwości, między innymi zdolności do uzyskiwania cieczy mającej wysoką klasę czystości, spore przerwy między serwisami, a także ekonomiczne eksploatowanie.

Filtry przemysłowe – filtracja w przemyśle

Filtracja jest niezbędnym procesem w obecnym przemyśle, chociażby z uwagi na fakt powszechnego użycia różnych surowców lotnych, płynnych oraz sypkich. Standardowe filtry przemysłowe złożone są z obudowy, jak i filtracyjnego wkładu. Najnowocześniejsze z tego rodzaju systemów często są specjalnie dostosowane do nieprzerwanej, ciągłej pracy. Sposób ich obsługi jest zautomatyzowany i pozwala na samooczyszczanie się, na przykład dzięki okresowym wibracjom albo zmianie kierunku przepływu. 

Filtry przemysłowe – materiały odpowiedzialne za filtrowanie

Filtry stosowane w przemyśle posiadać mogą filtrujące wkłady wykonane z różnorodnych surowców. Obecnie najczęściej używane w takim celu są sztuczne tworzywa, takie jak, chociażby poliamid, poliester czy polipropylen. W roli materiału filtrującego służyć może włóknina, na przykład krzemianowo-borowa. Poza tym w przemysłowych filtrach korzysta się z różnych tworzyw filcowych. W wentylacyjnych instalacjach odpylających i w klimatyzacjach, na ogromną skalę stosuje się przegrodowe filtry przemysłowe. Przyczyniają się one nie tylko do usprawniania technologicznych procesów, ale również poprawy ogólnych warunków w pracy, czy też ochronie środowiska naturalnego.

Filtry przemysłowe – jak wybrać producenta filtrów przemysłowych?

Producenci dobrych filtrów przemysłowych zadbają o to, żeby ich wyroby zaprojektowane zostały w nowoczesny oraz spełniający obecne standardy sposób. Dzięki czemu wybrane produkty mają w posiadaniu właściwie wybrane materiały do filtracji, jak i znakomitą konstrukcję. Nie bez znaczenia jest również kompleksowa oferta. Obecne zapotrzebowanie na rynku wymaga od firm produkujących taki asortyment dostarczania wielu dedykowanych rozwiązań. Klienci przemysłowi zwykle szukają filtrów do wtryskarek, maszyn poligraficznych czy produkcyjnych.