Jakie ogrzewanie do pompy ciepła?

Jakie ogrzewanie do pompy ciepła?

Pompy ciepła stanowią źródło ciepła, które staje się coraz popularniejsze w Polsce i na świecie. Nie powinno to dziwić, gdy przeanalizuje się zalety, które wiążą się z tym rozwiązaniem. Przede wszystkim stosowanie tej technologii jest tanie, wygodne i ekologiczne. Co prawda wiąże się z większym kosztem inwestycyjnym niż w przypadku tradycyjnego kotła zasypowego, ale później możemy cieszyć się korzyściami, które niesie za sobą ta technologia. Artykuł będzie dotyczył przede wszystkim rodzaju ogrzewania, który najlepiej współpracuje z tym rozwiązaniem.

Czym jest pompa ciepła?

Pompy ciepła w kwestii zasady działania przypominają lodówkę. Istotą uzyskania ciepła jest jednak odwrócenie obiegu termodynamicznego. Jest to urządzenie niskotemperaturowe. Odpowiedni dobór rodzaju ogrzewania pozwala na wydobycie pełnego potencjału tej właściwości. Zasada działania tej technologii sprowadza się (oczywiście w skrócie) do czterech podstawowych elementów. Należą do nich sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny i parownik. Istotą działania jest wykorzystanie procesów termodynamicznych do transportowania ciepła. Jakie ogrzewanie do pompy ciepła?Czynnik chłodniczy to ciecz, której zadaniem jest właśnie przenoszenie ciepła w to miejsce, gdzie tego potrzebujemy (czyli do naszego domu). W urządzeniu występuje stały obieg, więc opis działania można rozpocząć w dowolnym miejscu. Parownik jest wymiennikiem ciepła, którego zadaniem jest pobieranie energii z otoczenia do czynnika roboczego. Następnie przedostaje się on do sprężarki, gdzie następuje wzrost ciśnienia i temperatury. Oddawanie ciepła następuje w skraplaczu, który również jest wymiennikiem ciepła. Ostatnim elementem jest zawór rozprężny, który przygotowuje czynnik do kolejnego pobierania ciepła. Najpopularniejszym rodzajem omawianego urządzenia jest obecnie powietrzna pompa ciepła, która jako dolne źródło wykorzystuje właśnie powietrze.

Jakie ogrzewanie w połączeniu z pompą ciepła?

W kwestii doboru ogrzewania dla pompy ciepła najważniejsze jest skupienie uwagi na tym, że jest to urządzenie niskotemperaturowe. W celu optymalizowania uzysku wykorzystuje się grzejniki, które pracują ze stosunkowo niską temperaturą. Takie zestawienie sprawia, że najkorzystniejszym rozwiązaniem okazuje się ogrzewanie powierzchniowe. Osoby, które są zainteresowane montażem pompy ciepła, najczęściej decydują się na podłogówkę. Wymaga ona stosunkowo niskiej temperatury (a nawet jest to wymóg związany z komfortem użytkowania pomieszczenia). Inne rozwiązania to stosowanie ogrzewania płaszczyznowego, które nie znajduje się na podłodze lub wykorzystanie nowoczesnych grzejników, które pracują przy niskiej temperaturze.

Pompa ciepła a ogrzewanie podłogowe

Wykorzystanie ekologicznych źródeł energii zawsze jest związane z optymalizacją procesu wytwarzania. Pompa ciepła dobrze współpracuje z niskimi temperaturami, co faworyzuje wykorzystanie ogrzewania podłogowego. Jeśli decydujemy się na takie połączenie, powinniśmy zrezygnować ze stosowania tradycyjnych grzejników. Taka kombinacja obniży sprawność całej instalacji. Omawiane w tym rozdziale połączenie to również komfort użytkowania (co jest związane z tym, że człowiek czuje się komfortowo, gdy trochę wyższa temperatura znajduje się w pobliżu jego nóg). Warto pamiętać, że najkorzystniejsze okaże się zaplanowanie podłogówki przed rozpoczęciem prac z posadzkami, co obniży późniejsze koszty. Przewidzenie instalacji pompy ciepła prowadzi więc do dodatkowych oszczędności.

Pompa ciepła i ogrzewanie płaszczyznowe (ale nie podłogowe)

Przede wszystkim należy podkreślić, że jest to rozwiązanie zbliżone do wcześniej omówionego. Instalacja pompy ciepła i wykorzystanie ogrzewania płaszczyznowego na ścianie lub suficie to również szansa na osiągnięcie wysokiej efektywności działania urządzenia. Znów najkorzystniejsze okaże się wykonanie systemu ogrzewania podczas prac remontowych. Można połączyć to rozwiązanie z istniejącymi grzejnikami, ale trzeba uważać na pewien spadek wydajności takiego systemu.

Połączenie pompy ciepła z wykorzystaniem grzejników

Pompy ciepła mogą również pracować w systemie grzewczym złożonym z grzejników. Mogą to być tradycyjne kaloryfery, ale korzystniejsze będzie rozwiązanie takie samo jak w przypadku kotłów kondensacyjnych tzn. grzejniki operujące na przedziale temperatur od 45 do 55°C. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie kanałów z konwekcją wymuszoną, ponieważ w ten sposób łatwo utrzymać komfort cieplny w budynku. Jednocześnie jest to metoda, która daje dużą efektywność. Pompy ciepła to urządzenia, które dobrze współpracują w połączeniu z klimakonwektorami. Wynika to z możliwości odwrócenia obiegu, którym dysponują omawiane urządzenia.

Pozostałe aspekty, o których warto pamiętać

Warto pamiętać, że podstawą doboru pompy ciepła jest optymalizacja procesu wytwarzania. Oznacza to uzyskanie maksymalnych zysków w połączeniu z niskim kosztem inwestycyjnym (najkorzystniejsze jest to w przypadku, gdy dolnym źródłem jest powietrze). Współczynnik COP określa efektywność wytwarzania ciepła. W uproszczeniu jest to ilość wytworzonego ciepła w stosunku do inwestycji w postaci energii elektrycznej. Pamiętajmy, że omawiana technologia jest korzystna w kwestii finansowej, a oprócz tego ekologiczna i wygodna w użytkowaniu.