Jak wyczyścić sztuczne kwiaty

Jak wyczyścić sztuczne kwiaty

Sztuczne bukiety są równie często używane do dekoracji, jak żywe. W wielu sytuacjach są wręcz niezastąpione – np. używane do dekoracji sal restauracyjnych, wesel, przypinane do sukni balowych i upięć włosów lub też w bukietach, które ozdabiają mieszkania i domy.

Kwiaty sztuczne mają wiele walorów – przede wszystkim są wiecznie trwałe i nie wymagają prawie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych oprócz wycierania z nich kurzu i odświeżania oraz takiego przechowywania, by się nie odkształciły pod wpływem zbyt ciasnego opakowania lub trzymania ich w niewłaściwym miejscu. Długo stojące lub wiszące girlandy sztucznych kwiatów kurzą się i brudzą jak wszystkie przedmioty, tym samym tracąc swoje walory zdobnicze. Tymczasem mogą być wiecznie trwałe, pod warunkiem właściwej ich pielęgnacji.

Po pierwsze – materia

Jak każdy przedmiot, który wymaga oczyszczenia, najpierw należy sprawdzić, z czego sztuczne kwiaty są zrobione.

Kwiaty z grubego plastiku

Takie kwiaty nie wymagają zachowania zbytnich środków ostrożności. Do czyszczenia wystarczy ciepła woda i detergent, najlepiej, by był to płyn do mycia naczyń. Kurz jest tłusty, więc najzwyczajniejszy płyn poradzi sobie z zalegającym między listkami lub gałązkami brudem. Można użyć gąbki, a by dotrzeć do zakamarków rośliny, nawet szczoteczka (najlepsza będzie stara szczoteczka do zębów).
Silnie zabrudzone sztuczne kwiaty najlepiej namoczyć w misce z ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń i poruszać co kilkanaście/kilkanaście minut całą zawartością naczynia. Należy pamiętać, że plastik może zmieniać kształt pod wpływem ciepła, więc woda nie powinna być zbyt gorąca.
Po umyciu z kwiatów należy strząsnąć delikatnie nadmiar wody, lekko wytrzeć i pozostawić do wyschnięcia na ręczniku lub ściereczce.
Uwaga! Nie wolno sztucznych kwiatów suszyć na kaloryferze lub innym źródle ciepła, gdyż z pewnością plastik się odkształci lub wręcz roztopi.

Kwiaty z materiału

Pielęgnacja kwiatów z materiału jest znacznie trudniejsza. Nie powinno się używać do czyszczenia wody. Namoczone płatki z tkaniny  całkowicie stracą fason i nie ma możliwości, by go wyprostować lub wyprasować do pierwotnej formy. Wiele kwiatów jest robiona z materiałów specjalnie usztywnianych, które po namoczeniu tracą usztywniacz. Ponadto, niektóre elementy kwiatów są ręcznie malowane. W połączeniu z wodą farba się rozpływa i rozmazuje. Jedynym sposobem jest w zasadzie delikatne i misterne oczyszczanie rośliny lekko wilgotną, prawie suchą ściereczką, uważając szczególnie na miejsca ręcznie domalowywane. O kwiaty z materiałów najlepiej dbać systematycznie, z częstotliwością taką samą, jak ścieranie kurzu z mebli. Rośliny, wykonywane z delikatnej tkaniny kurzą się tak samo, jak rama lustra. Ścieranie nawet miękką ściereczką może je uszkodzić lub rozmazać brud. Jeżeli płatki są zbyt delikatne lub zbyt małe na użycie szmatki, najlepiej z nich kurz….zdmuchnąć. Można to zrobić delikatnym, chłodnym strumieniem nawiewu z suszarki do włosów. Warto też po usunięciu kurzu od czasu do czasu spryskać kwiaty z odległości ok. 30 cm lakierem do włosów, który nieco ułatwi usuwanie kurzu, a jednocześnie utrwali kształt i kolor sztucznej rośliny.

Kwiaty z papieru

Sztuczne rośliny wykonane z papieru są najtrudniejsze do pielęgnacji. O ile te, które są zrobione z grubszej tektury można delikatnie oczyścić ściereczką, o tyle wykonane z bibuły misterne goździki lub róże są bardzo nietrwałe. Jedynym sposobem jest w zasadzie zdmuchnięcie kurzu odległym i delikatnym chłodnym nawiewem suszarki do włosów. Utrwalanie bibuły lakierem do włosów nie jest w skazane – lakier może pozostawić śladu na cienkiej bibułce.

Po drugie – ekspozycja

Mimo, że sztuczne kwiaty wykonane są z materii nieożywionej, to jednak nie są niewrażliwe na miejsce ekspozycji. Najlepiej, jeżeli stoją w miejscu nieprzewiewnym i suchym oraz bez bezpośredniej bliskości od źródeł ciepła. Nawet na południowym parapecie roślina z plastiku może się odkształcić. Co ważne – promienie słoneczne mogą odbarwić roślinę, np. wykonaną z tkaniny. Wilgoć również nie jest wskazana przy eksponowaniu kwiatów z tkaniny oraz papieru. W miejscach narażonych na promieniowanie, opady, wiatr najlepiej sprawdzają się sztuczne kwiaty wykonane z plastiku. Takie rośliny są często używane w ogrodach restauracyjnych oraz w cmentarnych bukietach.

Po trzecie – przechowywanie

Sztuczne rośliny mogą stać latami. Często jednak okresowo zamienia się je inne lub wręcz eksponuje raz lub kilka razy w roku. Równie ważne, jak czyszczenie jest przechowywanie sztucznych kwiatów. Przede wszystkim przed zapakowaniem do przechowania należy zadbać o ich oczyszczenie. Poza tym nie powinny być ściśnięte na przykład w worku foliowym. Najlepiej przechowywać sztuczne kwiaty w przewiewnych, kartonowych pudłach. Powinny być one z dala od źródeł ciepła, by się nie odkształciły oraz z dala od wilgoci, by nie zatęchły (plastik) lub nie zbutwiały i nie pokryły się pleśnią (tkanina). Kwiaty z bibuły są najtrudniejsze do przechowywania, gdyż prawie zawsze ulegają one odkształceniu i całkowitej utracie fasonu.