Jaka kostka brukowa na posesję?

Jaka kostka brukowa na posesję?

Jaka kostka brukowa na posesję? Kostka brukowa niezmiennie zajmuje czołowe miejsce wśród materiałów, którymi wykańczamy podjazdy, tarasy i ścieżki dookoła domu. Ogromny wybór form, kształtów, kolorów, grubości, oraz rodzajów kostki brukowej pozwala na dostosowanie jej do estetyki otaczającego terenu, a także obciążenia, jakiemu zostanie poddana po ułożeniu. Sprawdźmy, jaka kostka brukowa będzie najlepsza na posesję?

Podział kostki brukowej ze względu na rodzaj zastosowanego materiału

Pojęcie kostki brukowej zawiera ogromny przekrój jej rodzajów, a podział dyktowany jest kilkoma kryteriami klasyfikacji. Najpopularniejszy podział funkcjonuje na podstawie rodzaju zastosowanego do produkcji materiału. Rozróżniamy więc kostkę brukową:

  • betonową,
  • kamienną,
  • wykonaną z kamienia polnego.

Kostka brukowa betonowa

Jaka kostka brukowa na posesję?

To najpopularniejszy rodzaj kostki brukowej, jaki stosowany jest powszechnie nie tylko na posesjach przydomowych, ale również na terenach przemysłowych. Odporna na najtrudniejsze nawet warunki atmosferyczne i ekstremalne temperatury kostka brukowa betonowa zaskarbiła sobie sympatię zarówno mniej jak i bardziej zasobnych inwestorów. Niezwykle korzystna cena i różnorodność kolorów i kształtów, a także rozmiarów pozwala na kreowanie przestrzeni w dowolny sposób. Brukarstwo dopuszcza dowolny, niczym nieograniczony sposób układania kostki brukowej betonowej począwszy od monolitycznych form poprzez melanże kolorystyczne, na surowych industrialnych podłożach kończąc.

Kostka brukowa kamienna

Kamienna kostka brukowa to już wyższa półka cenowa, ponieważ naturalny kamień kosztuje. Największą popularnością cieszy się w tej kategorii kostka granitowa, ponieważ jest bardzo twarda i odporna. Oczywiście kwestia niebanalnego uroku nie może zostać pominięta. Piękno granitu doda szlachetności każdej posesji. Kostka brukowa granitowa świetnie sprawdza się nie tylko na ścieżkach i podjazdach, ale również na tarasach okalających domy.

Kostka brukowa z kamienia polnego

Kostka brukowa z kamienia polnego przypomina wyglądem stary zabytkowy bruk. Świetnie sprawdzi się zarówno w aranżacjach tradycyjnych, jak i nowoczesnych – industrialnych. Jej surowy charakter nadaje charakterystycznego klimatycznego szlifu aranżacji ogrodowej. Może mieć postać nie do końca równych kwadratów, lub kompletnie zróżnicowanych nierównomiernych kształtów, co dodaje brukowi interesującego szlifu. Kostka z kamienia polnego jest wytrzymała i odporna na uszkodzenia, oraz warunki atmosferyczne.

Podział kostki brukowej z uwzględnieniem rodzaju wykończenia

Kostka kostce nierówna. Nie tylko rodzaj zastosowanego materiału, ale również technika wykończenia powierzchni stanowią o jej wyglądzie. W składzie kostki brukowej znajdziemy zatem kostkę:

  • łupaną,
  • postarzaną,
  • strukturalną,
  • szczotkowaną,
  • o płukanej powierzchni.

Niektóre dają efekt starego bruku, inne przypominają wyglądem kamień, a jeszcze inne mają ciekawą dekoracyjną strukturę. Wybór jest ogromny i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Dobór kostki do otoczenia

kostka brukowa ŚwinoujścieSkład kostki brukowej pełen jest interesujących, również niesztampowych egzemplarzy na każdą kieszeń. W aranżacjach tradycyjnych możemy zastosować zasadniczo każdy rodzaj kostki brukowej, jednakże ważna jest kolorystyczna harmonia z budynkiem i otoczeniem. Możemy poeksperymentować z kształtami, łącząc z sobą formy przypominające cegły, fale, trapez, młotek, kwadrat, prostokąt, czy hexagon. Formę aranżacyjną możemy urozmaicić również połączeniem kolorów. Szarości z granatami prezentują się niezwykle stylowo i elegancko, natomiast efekt kolorystycznego ombre w pomieszanych płytkach świetnie sprawdzi się na dużych płaszczyznach podjazdów, lub parkingu. W aranżacjach nowoczesnych panuje minimalizm, oraz oszczędność form i barw. Rozległe monolityczne połacie kostki brukowej w jednolitym kolorze betonu świetnie licują z nowoczesnym budownictwem obfitującym w proste formy i duże przeszklenia. Hitem jest kostka brukowa o doskonale równych krawędziach, która nosi nazwę kostki bez fazy. Ta forma montażu sprawia, że bruk wydaje się całkowicie jednolitą i idealnie równą powierzchnią. Zapobiega również przed porostem trawy i mchu pomiędzy poszczególnymi kostkami. 

Kostka brukowa nie tylko przed dom, również na terenach przemysłowych

Kostka brukowa doskonale sprawdza się nie tylko na posesjach przydomowych. Z powodzeniem wykorzystywana jest w tworzeniu nawierzchni parkingów przysklepowych i osiedlowych, ścieżek rowerowych, posesji przy firmach i przedsiębiorstwach, a także ścieżek w parkach i na skwerach miejskich. Co kreatywniejsi stosują kostkę brukową do budowy dużych donic współgrających aranżacyjnie z tarasem, wszelkiego rodzaju murków i schodów, ogrodowych grilli murowanych, oraz oczek wodnych. Budując podjazd, lub parking z kostki brukowej, należy pamiętać o dobraniu elementów odpowiedniej grubości. Jeśli z podjazdu będą korzystać tylko samochody osobowe, w zupełności wystarczy kostka brukowa o grubości 6 cm, natomiast jeśli po podjeździe, lub parkingu będą poruszać się samochody ciężarowe, wtedy zastosujmy kostkę 8 cm i grubszą.