Jaka pianka neoprenowa?

Jaka pianka neoprenowa?

Istnieje osiem głównych typów kombinezonów. Każdy z nich służy określonemu celowi. Zapoznaj się z głównymi modelami neoprenów dostępnymi w sklepach surfingowych i sportowych. Mokry kombinezon jest wynalazkiem ostatnich lat. Został stworzony, aby wydłużyć czas, jaki człowiek może spędzić w chłodnych temperaturach wody. Wysokiej jakości mokre kombinezony oferują elastyczny i wygodny neopren. Stanowią one zbroję ochronną przed wiatrem i promieniami UV, ale wymagają również regularnej konserwacji. Nie zapominaj, że kombinezon mokry to nie to samo, co kombinezon suchy. Skafandry mokre są powszechnie używane przez surferów, ale także przez nurków, żeglarzy, wojskowych i wielu innych miłośników sportów wodnych. Kombinezony dla surferów mają zazwyczaj grubość od 2 mm do 7 mm. W zależności od średniej temperatury wody w Twoim miejscu, będziesz potrzebował więcej lub mniej neoprenu. Grubość nie jest jednak jedyną cechą wyróżniającą kombinezony. Kształt również ma znaczenie. Dlatego też kombinezony są powszechnie podzielone na kategorie sezonowe – modele wiosenno-letnie i jesienno-zimowe.

Z czego wykonany jest kombinezon?

Neopren z podszewką nylonową – ten rodzaj neoprenu jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów materiału na kombinezony mokre ze względu na jego wysoką funkcjonalność. Czy wiesz, że w przeszłości ludzie używali talku, aby pomóc im wślizgnąć się do mokrych kombinezonów? Dziś jest to niewyobrażalne, z wszystkimi ulepszeniami neoprenu i zewnętrzną pomocą przy zakładaniu kombinezonu. Nylon dodaje dodatkową ochronę dla mokrego kombinezonu, zapobiegając zniszczeniu materiału. Możesz znaleźć gładki neopren na wielu akcesoriach, takich jak buty, rękawice i kaptury, ze względu na jej gumowe wykończenie, które odpycha wodę i wiatr, a także pochłania ciepło od słońca, zatrzymując dodatkowe ciepło ciała. Ponadto, niektóre kombinezony mają gładki neopren w panelu piersiowym i dolnej części pleców, co zapewnia więcej ciepła niż te, które nie mają tego typu neoprenu. Jedyną wadą tego materiału jest to, że jest on znacznie mniej wytrzymały i bardziej podatny na rozdarcia podczas zakładania i zdejmowania kombinezonu.

Rodzaje kombinezonów z pianki neoprenowej

Pełny kombinezon z kapturem to najlepsza neoprenowa ochrona dla surferów pływających w zimnych wodach. Ponieważ 40 do 45 procent ciepła ciała jest tracone przez głowę, ten model utrzymuje mózg i uszy cieplejsze w najbardziej ekstremalnych temperaturach powietrza i wody. Kombinezon pełny obejmuje całe ciało – tułów, nogi i ramiona. Jest to jeden z najbardziej popularnych modeli kombinezonów i jest zazwyczaj używany w zimnych i chłodnych środowiskach wodnych. Najczęściej spotykane grubości wahają się od 3 do 5 mm. Kombinezon długi to rzadko spotykany model neoprenowy bez rękawów, dzięki któremu ramiona pozostają odkryte, w kontakcie z wodą. Pozwala to na lepsze wiosłowanie. Kombinezon wiosenny to klasyczny model z krótkimi nogawkami, używany przez surferów w klimacie umiarkowanym wiosną i latem, kiedy temperatura wody nie jest niska, ale nadal nie mogą oni surfować bez swojej drugiej skóry. Istnieje granica, jak gruby może być kombinezon bez ograniczania twoich ruchów i możliwości manewrowania wiosłem lub deską surfingową. Wszystko powyżej 7 mm może być dość niewygodne. Tak więc, aby zwiększyć właściwości ocieplające kombinezonu, projektanci stworzyli rodzaj tkaniny, która zawiera środkową warstwę perforowanego neoprenu, aby uwięzić powietrze. Te uwięzione kieszenie powietrzne izolują ciało z wolną przestrzenią, w której ciepłe powietrze może krążyć i utrzymywać wyższą temperaturę ogólną. Neopren powietrzny jest zwykle spotykany w najwyższej klasy kombinezonach mokrych. Wybór stroju do pływania uzależniony jest od wielu czynników: temperatury wody, pomiarów ciała. Doświadczeni pływacy wybierają najczęściej neopren powietrzny ze względu na jego wytrzymałość. Pływanie w kombinezonie z neoprenu powietrznego to prawdziwa przyjemność.

Jak znaleźć swój odpowiedni rozmiar?

Wybór właściwego rozmiaru skafandra mokrego może być trudny, szczególnie dla osób kupujących skafander po raz pierwszy. Skafandry pasują ciaśniej niż odzież, a rozmiar skafandra będzie zazwyczaj o jeden lub dwa rozmiary większy niż odzież. Nawet idealnie dopasowany kombinezon będzie trochę trudny do założenia i zdjęcia; musi tak być, ponieważ kombinezony działają poprzez uwięzienie wody pomiędzy kombinezonem a skórą, tworząc izolacyjną warstwę wody ogrzanej ciepłem ciała. Wybór rozmiaru kombinezonu na podstawie samej wagi nie jest wiarygodny. Zalecamy stosowanie pomiarów ciała, kiedy tylko jest to możliwe. Wzrost i klatka piersiowa są najważniejszymi pomiarami. Zmierz swoją klatkę piersiową w najszerszym miejscu, z delikatnie przyciśniętą taśmą. Jeśli chodzi o długość, generalnie jest w porządku, jeśli kombinezon jest trochę za długi. Nie jest dobrze, jeśli strój jest zbyt krótki. Będzie on prawdopodobnie niewygodny w kroku i na szyi. Jeśli znajdujesz się pomiędzy dwoma rozmiarami, weź większy rozmiar.