Zestaw podologiczny – co na niego się składa?

Zestaw podologiczny – co na niego się składa?

Zestaw podologiczny – co na niego się składa? Wiedza i doświadczenie nie wystarczy, aby świadczyć usługi podologiczne na najwyższym poziomie. Potrzebny jest jeszcze do tego dobry sprzęt. Profesjonalne narzędzia, wykonane z dobrej jakości materiałów z dbałością o każdy, nawet najmniejszy detal, umożliwią prawidłowe wykonywanie zabiegów w sposób bezpieczny zarówno dla pacjenta, jak i osoby przeprowadzającej czynności podologiczne, a przy okazji znacznie usprawnią pracę. Co składa się na podstawowy zestaw podologiczny?

Narzędzia podologiczne – jakie wybrać?

Specjalistyczne narzędzia podologiczne umożliwiają precyzyjną pielęgnację stóp i paznokci z zachowaniem najwyższych standardów jakości i wszelkich zasad bezpieczeństwa. Gdy są odpowiednio dobrane, praca z nimi jest dużo łatwiejsza, a efekty bardziej widoczne. Jakie wyróżniamy narzędzia podologiczne? Poniżej znajdziesz narzędzia podologiczne, jakie mogą się znaleźć w zestawie dla jednego pacjenta.

Cęgi boczne

Ostrza cęgów bocznych mają zaokrąglone brzegi, dlatego są bezpiecznym narzędziem do pracy zarówno ze zwykłym pacjentem, jak i diabetykiem, w którego przypadku szczególnie trzeba uważać, aby nie naruszyć ciągłości skóry. Nadają się do obcinania wszystkich rodzajów paznokci, nawet tych najtwardszych. Cęgi boczne dedykowane są osobom, które pracują techniką boczną. W praktyce oznacza to, że stopa pacjenta znajduje się z boku operatora.

Cęgi proste

Dobrze sprawdzają się do podcinania wrastającego paznokcia, nawet przy samej macierzy. Z uwagi na specjalnie wyprofilowany kształt, cęgi proste umożliwiają precyzyjne przycinanie każdych paznokci, zarówno normalnych, jak i problematycznych.

Cęgi czołowe

Ich specjalnie wyprofilowane ostrze umożliwia łatwą i szybką pracę. Przeznaczone są do profesjonalnych zabiegów podologicznych wykonywanych w specjalistycznych gabinetach. Cęgi czołowe gwarantują płynność cięcia nawet w przypadku grubych i twardych paznokci.

Sonda

To niezbędne narzędzie w pracy każdego podologa. Dobrze sprawdzają się sondy dwustronne, których końcówki wyprofilowane są w taki sposób, aby można było z nimi pracować zarówno lewą, jak i prawą ręką. Sonda pozwala szybko i skutecznie oczyścić wały paznokciowe z nadmiaru martwego naskórka. Przydaje się także przy usuwaniu zabrudzeń podpaznokciowych i wkładaniu tamponad.

Skalpel

Z wyglądu przypomina dłutko podologiczne, jednak jego zastosowanie jest nieco inne. Dobry skalpel umożliwia szybkie i bezpieczne usuwanie zrogowaciałego naskórka. W przeszłości do takich czynności wykorzystywano omegi, które zastąpiły właśnie skalpele, umożliwiające bardziej precyzyjną pracę. Ze względu na higienę i bezpieczeństwo pacjentów skalpel powinno używać się wyłącznie raz. Dlatego na rynku dostępne są tylko skalpele jednorazowe. 

Rękojeść skalpela

W odróżnieniu od samego skalpela jest przyrządem wielokrotnego użytku. Najczęściej wykonana z najwyższej jakości stali nierdzewnej, dzięki czemu jest w stanie służyć w nienaruszonych stanie przez wiele lat. Rękojeść skalpela, nazywa często uchwytem do sklapela, cechuje się wysoką odpornością na szkodliwe działanie substancji chemicznych, uszkodzenia mechaniczne, a także wysokie temperatury.

Dłuto

To niezastąpiony element wielu zabiegów podologicznych. Podobnie jak skalpel, dłuto jest narzędziem jednorazowym – nie podlega procesowi sterylizacji. Sprawdza się podczas wycinania odcisków czy usuwania modzeli. Stosuje się je także do opracowywania rozpadlin i pęknięć na piętach. Biorąc pod uwagę fakt, że każde długo ma inne zastosowanie, najlepiej skompletować cały zestaw dłutek wraz z różnymi uchwytami i móc dobierać je stosownie do potrzeb.
Dłutka podologiczne występują w różnych kształtach i rozmiarach, od których zależy ich zastosowanie. Parametry te w znaczący sposób wpływają na efektywność zabiegów.

Rękojeść dłuta

Do posługiwania się dłutkiem niezbędny jest uchwyt. Można używać go wielokrotnie, jednak przed każdym kolejnym użyciem trzeba poddać go procesowi dezynfekcji i sterylizacji. Wykonany jest ze stali nierdzewnej, dzięki czemu nawet po wielu latach użytkowania pozostaje bez skaz i widocznych uszkodzeń. Rękojeść dłuta jest odporna na działanie wysokich temperatur w procesie sterylizacji i środków wykorzystywanych podczas dezynfekcji.

Pęseta anatomiczna lub chirurgiczna

Na wyposażeniu gabinetu podologicznego nie może zabraknąć także pęsety. Pęseta, nazywana także pincetą lub szczypczykami, to narzędzie o sprężystych ramionach. Wykorzystuje się ją do przede wszystkim do chwytania małych elementów, których rozmiar utrudnia lub uniemożliwia manipulację przy pomocy dłoni. Dzięki swojej budowie sprawdza się podczas czynności podologicznych związanych z usuwaniem wrastających paznokci, minimalizując przy tym ryzyko wystąpienia bólu.

Nożyczki

Kolejnym narzędziem, dla którego powinno się znaleźć miejsce w gabinecie podologicznym, są nożyczki. Specjaliści wykorzystują je do rozmaitych czynności, dlatego najlepiej zaopatrzyć się w kilka rodzajów nożyczek. Jedne umożliwią założenie opatrunku, z kolei inne przycięcie metalowej klamry.

Frezy

Zestaw podologiczny – co na niego się składa?
Zestaw podologiczny – co na niego się składa?

Frezy podologiczne do paznokci i skórek różnią się przede wszystkim materiałem, z jakiego są wykonane, a także zastosowaniem. Dostępne są frezy z węglika spiekanego, diamentowe, stalowe, ceramiczne i kamienne. Każdy powinien dobrać frezy idealne dla siebie. Jeśli jednak chodzi o zastosowanie frezów, na wyposażeniu gabinetu podologicznego dobrze jest mieć:

  • frez do płytki paznokciowej,
  • frez do pracy w wałach paznokciowych,
  • frez do polerowania płytki paznokciowej, 
  • frez do wygładzania naskórka.

Wybierając frezy, należy odpowiedzieć sobie na pytanie: do czego będę ich używać? Powinno to nieco ułatwić zadanie. Kompletując zestaw frezów, najlepiej kierować się swoją własną wygodą.

Dodatkowe elementy wyposażenia

Wymienione wyżej narzędzia umożliwią przeprowadzenie wszelkich czynności pielęgnacyjnych w obrębie paznokci i skóry. Ale oprócz nich w gabinecie powinny znaleźć się także elementy wyposażenia, które pozwolą wyświadczyć usługę na możliwie najwyższym poziomie i kompleksowo zadbać o stopy.

Kosmetyki do stóp

Każdy zabieg podologiczny powinien być zwieńczony nałożeniem na skórę preparatu pielęgnacyjnego. Specjalistyczne kosmetyki do stóp dobiera się ze względu na zastosowanie. W gabinecie powinny znaleźć się preparaty:

  • do skóry suchej,
  • do skóry normalnej,
  • do skóry potliwej,
  • dla diabetyków,
  • preparaty do obuwia.

Odciążenia

Pacjentom ze zwyrodnieniami i deformacjami występującymi w obrębie stóp ulgę przyniosą różnego rodzaju odciążenia. Dostępne są odciążenia na palce, odciążenia na haluksy oraz odciążenia na stopę. Wśród nich wyróżnia się:

  • separatory międzypalcowe,
  • pierścionki żelowe na palce,
  • pierścionki tekstylno-żelowe na palce,
  • ochraniacze żelowe na palce,
  • podkładki pod palce młotowate,
  • nasadki tekstylno-żelowe na palce,
  • ochraniacze żelowe na haluksy,
  • opaski korekcyjne na haluksy,
  • podpiętki,
  • wkładki silikonowe.

Skompletowanie wszystkich niezbędnych odciążeń pozwoli dobrać odpowiednie stosownie do potrzeb pacjenta.

Higiena

Aby wszelkie zabiegi wykonywane w gabinecie podologicznym były bezpieczne zarówno dla pacjenta, jak i osoby je przeprowadzającej, konieczny jest dostęp do środków ochronnych. Dlatego na wyposażeniu gabinetu powinny znaleźć się:

  • rękawiczki jednorazowe,
  • żele do dezynfekcji rąk,
  • maseczki ochronne,
  • okulary i przyłbice,
  • plastry i opatrunki.

Dezynfekcja

Miejsce pracy po zakończonym zabiegu trzeba dokładnie zdezynfekować, aby pozbyć się zgromadzonych tam chorobotwórczych drobnoustrojów. Niezbędne do tego są środki do dezynfekcji. Oprócz preparatów do dezynfekcji powierzchni trzeba zaopatrzyć się także w produkty do dezynfekcji dłoni.
Wszystkie wymienione wyżej elementy i narzędzia niezbędne w pracy każdego podologa znajdziesz w hurtowni podologicznej Kerpro. W razie jakichkolwiek problemów z kompletowaniem wyposażenia skontaktuj się z nami, a chętnie udzielimy Ci niezbędnych rad i wskazówek w tym temacie.