Co to są wiązary dachowe?

Co to są wiązary dachowe?

Posiadanie własnego, choćby niewielkiego domu z ogródkiem jest marzeniem wielu rodzin. Budowa domu jest bardzo dużym przedsięwzięciem, które pochłania sporo czasu, nerwów i pieniędzy. To inwestycja na lata, dlatego też każdy element nowopowstałego budynku powinien być odpowiednio przemyślany. Najmniejszym błąd przy budowę lub nieprawidłowe wykonanie prac przez zatrudnioną ekipę może powodować problem w eksploatacji domu lub też zmniejszeniem bezpieczeństwa przebywania w nim.

Jednym z najważniejszych elementów każdego domu jest dach, a właściwie konstrukcja dachowa. To część wykończeniowa domu, która wypełnia sklepienie budynku. Dach składa się nie tylko z widocznych dachówek, ale także skomplikowanej konstrukcji wewnętrznej, której postawienie i zaprojektowanie wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Wewnętrzna część dachów nazywana jest więźbą dachową, a jej elementami mogą być wiązary dachowe. Czym są wiązary dachowe drewniane? Jaka jest cena wiązarów dachowych?

Czym są wiązary dachowe?

Dach jest najwyższą częścią budynku. To ostatni krok podczas stawiania domu do stanu surowego. Więźba dachowa i cała konstrukcja, na której będzie się opierało wykończenie dachu są bardzo ważnym elementem. Powinny być wykonane solidne, zgodnie z projektem, przez osoby, które posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie.

Konstrukcja dachowa składa się z kilku elementów: kalenicy, krokwi, wiązarów lub jętek, murłaty, izolacji i wiatrownicy. Jednym z najważniejszych elementów, na którym opiera się stabilność i trwałość konstrukcji dachowej są wiązary drewniane. To bardzo wytrzymałe, odporne na działanie czynników zewnętrznych i atmosferycznych prefabrykowane elementy, które powstają z najwyższej klasy drewna litego. Wiązary kratowe, które również zaliczają się do grupy wiązarów dachowych powinny charakteryzować się najlepszymi parametrami technicznymi, tak, aby cała konstrukcja dachowa była stabilna przez wiele następnych lat.

Wiązary dachowe są rozwiązaniem, które cieszy się coraz większą popularnością wśród inwestorów. Łączenie poszczególnych desek wiązarów odbywa się za pomocą solidnych płytek wielokolcowych, dzięki czemu mocowanie jest bardzo solidne. Dodatkowo, tego rodzaju konstrukcja dachowa pozwala na zastosowanie w trudnych projektach, które uniemożliwiają wzniesienie tradycyjnej konstrukcji. Wiązary charakteryzują się lekkością, która nie obciąża domu i jego ścian, a dodatkowo atrakcyjna ceną w porównaniu do stalowej konstrukcji.

Wiązary dachowe są rodzajem konstrukcji, którą można stosować przy każdym rodzaju dachu. Warto również wiedzieć, że na jej belkach można położyć wszelkie możliwe rodzaje pokrycia dachowego, jak dachówki ceramiczne, cementowe, a także blachy, blachodachówki, gont papowy oraz trzcinę i łupki.

Wiązary dachowe – co warto wiedzieć?

wiazary-kratoweTechnologia wiązarów dachowych pozwala na szybkie i sprawne przeprowadzenie budowy konstrukcji dachowej. Elementy produkowane są w specjalnych fabrykach, gdzie drewno jest odpowiednio obrabiane i zabezpieczane przed działaniem czynników atmosferycznych, mechanicznych, a także działaniem insektów. Ich zastosowanie znacznie skraca czas budowy, ze względu na skorzystanie z gotowych elementów, bez konieczności składania więźby dachowej z drewnianych beli. Dodatkowo, konstruowanie dachu na basie wiązarów może być przeprowadzane o każdej porze roku. Cena wiązarów kratowych i dachowym jest zależna od wybranego rodzaju surowca i producenta.

Ich głównym zadaniem jest przeniesienie ciężaru całego dachu na jego główne podpory, czyli wcześniej przygotowane słupy, albo też ściany. To doskonała opcja dla inwestorów, którzy chcą uniknąć budowania słupów podporowych oraz ścianek nośnych. Zastosowanie technologii wiązarów pozwala na dowolne rozlokowanie pomieszczeń, a także pozostawienie otwartej przestrzeni w budynku, bez obaw o pojawienie się wad konstrukcyjnych.

Elementy wiązarów dachowych najczęściej stosuje się w budowie domów jednorodzinnych, budynków rolniczych, a także hal przemysłowych. To również doskonałe rozwiązanie do nowoczesnych domów, opartych na konstrukcji szkieletowej.

Wiązary dachowe – jakie mają zalety?

Zastosowanie prefabrykowanych elementów wiązarów dachowych pozwala na uniknięcie wielu błędów konstrukcyjnych, jakie mogą się pojawić przy stawianiu więźby dachowej. Producenci oferują wyprodukowanie dowolnego rozmiaru, kształtu oraz rozpiętości elementu, dzięki czemu każdy inwestor ma szansę otrzymać idealny wyrób. Do najważniejszych zalet wiązarów drewnianych należą:

  • bardzo szybka instalacja konstrukcji dachowej,
  • wysoka klasa przygotowanych elementów, których drewno jest właściwie obrobione oraz zakonserwowane tak, aby jego parametry nie zmieniały się,
  • zastosowanie wiązarów pozwala na dokładne wyliczenie potrzebnego rozmiaru, co pozwala na idealne dopasowanie ich do posiadanego budynku,
  • zminimalizowanie ilości odpadów pozwala na zmniejszenie kosztów dla inwestora. Przygotowane komputerowo projekty dokładnie pokazują, ile drewna jest niezbędne do stworzenia konkretnego wiązara,
  • innowacyjne zastosowanie elementów prefabrykowanych pozwala na stworzenie nowoczesnych konstrukcji dachowych, nawet takich, których nie można wykonywać za pomocą tradycyjnej metody,
  • oszczędność czasu przy stawiana dachu jest bardzo ważna przy zmiennej pogodzie, a także dla osób, którym zależy na jak najszybszym zamieszkaniu w domu.

Wraz z postępem technologicznym rozwija się wiele dziedzin, w tym budownictwo i dekarstwo. Warto korzystać z nowoczesnych możliwości, jakimi są wiązary dachowe, ze względu na korzyści, jakie dają inwestorom.