Fotowoltaika – gdzie montować?

Fotowoltaika – gdzie montować?

Fotowoltaika – gdzie montować? Bum na fotowoltaikę będzie tylko wzrastał, ponieważ inwestycje w OZE są coraz bardziej opłacalne, a przy tym przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego. Czystość powietrza, tanie źródło energii elektrycznej dla gospodarstwa domowego, firmy, czy gospodarstwa wiejskiego są wystarczającym powodem do rozważenia inwestycji w fotowoltaikę. Czy jednak każdy może na takie źródło energii sobie pozwolić?

Kluczowe zagadnienie – miejsce na panele

Jeżeli za kluczowe w zakresie rozważań o fotowoltaice ktoś uznaje koszty zakupu i montażu, to pozostaje w wielkim błędzie. Ceny paneli fotowoltaicznych wraz z infrastrukturą nie tylko bowiem nie są niebotyczne, ale w wielu wariantach subsydiowane, a i o kredyt na fotowoltaikę nietrudno. Kluczowe jest za to odpowiednie miejsce na zamontowanie paneli, ponieważ fakt posiadania dachu to niestety jeszcze nie wszystko.

Zorientowanie kierunkowe miejsca na panele

Wybór odpowiedniego zorientowania paneli fotowoltaicznych na słońce powinien być dla każdego oczywisty. W naszej szerokości geograficznej widoczne jest bez wnikliwych obserwacji, że słońce pada na nas najdłużej ze strony południowej.

Południe jest więc kierunkiem, ku któremu orientujemy panele zawsze, gdy tylko mamy taką możliwość, ale najlepszym rozwiązaniem będą oczywiście panele ruchome, które będą podążać za słońcem niczym słonecznik i zawsze zwracać ku niemu swoje płaszczyzny. Innymi dobrymi kierunkami dla montażu paneli słonecznych są kierunki około południowe, czyli południowo-zachodni oraz południowo-wschodni, a dopiero w dalszej kolejności kierunek zachodni albo kierunek wschodni. Natomiast kierunek północny oraz północno wschodni lub północno-zachodni należy całkowicie usunąć z planowania, ponieważ taka instalacja fotowoltaiczna nie tylko nigdy nie zaspokoi naszych potrzeb energetycznych, ale będzie też inwestycją, która się nigdy nie zwróci. Takie kierunki są po prostu nieopłacalne.

Zobacz koniecznie:

Dachy, ale nie tylko

Najpopularniejszymi miejscami dla montażu paneli solarnych są dachy domków jednorodzinnych dla mikro elektrowni prywatnych oraz dachy wszelkiego rodzaju siedzib firmowych, czy nawet przedsiębiorstw produkcyjnych przy inwestycjach w mikro elektrownie solarne na potrzeby firmowe i przemysłowe. Wielkie farmy solarne natomiast to już oddzielny format i nie ma tu mowy o mikroelektrowniach, ponieważ są to już przemysłowi dostawcy prądu.

Zawężając rozmieszczanie paneli fotowoltaicznych jedynie do celów prywatnych albo dla celów gospodarstwa wiejskiego, to panele na dachu domów są wybierane najczęściej, ale…

Jeżeli przynajmniej jedna z połaci dachu nie jest ukierunkowana na właściwe nasłonecznienie, a tak się może przecież zdarzyć przy starszych budynkach, trzeba skorzystać z innych zabudowań usytuowanych na działce. Na usytuowanie paneli wybiera się więc garaże, letnie kuchnie, budynki gospodarcze i warsztaty, a nawet altanki. Na wsiach można do tego celu zaprząc również dachy obór, chlewni, czy magazynów, a w ostateczności znaleźć kawałek wolnego gruntu i ustawić panele na nim.

Ogniwa fotowoltaiczne zgrupowane w panele są na gruncie ustawiane na tzw. konstrukcjach wsporczych. Jest to przy tym o tyle wygodne rozwiązanie, że bardzo łatwo można dostosować kąt nachylenia paneli, a nawet zmieniać ten kąt w zależności od pory roku.

Przy wyborze miejsca na montaż paneli fotowoltaicznych ważne jest również zwracanie uwagi na wszelkiego rodzaju zacienienia. Chodzi przy tym nie tylko o inne, czasami wyższe budynki, pobliskie wysokie drzewa, czy słupy energetyczne, ale i o to, co się znajduje na dachu.

Cień na panele mogą rzucać anteny satelitarne, kominy, czy lukarny. Szczególnie dachy z dużą ilością połaci są narażone na brak wygodnego miejsca do zamontowania zbioru ogniw słonecznych, a zacienienia mogą nierzadko w dużym zakresie obniżać ilość wyprodukowanej energii ze słońca.

Do czego mikroelektrownia słoneczna?

Zestawy fotowoltaiczne, czyli wszystkie elementy składowe mikroelektrowni słonecznej, nie są zakupywane i montowane dlatego, że mamy na to modę. Niestety, ale całkiem spore grono ludzi tak właśnie fotowoltaikę postrzega, niczym nowo modną ozdobę dachów.

Fotowoltaika ma na celu obniżenie rachunków za energię elektryczną, którą zużywamy codziennie w naszych gospodarstwach domowych. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, gdyż gros energii produkowana jest latem, gdy zimą często zapotrzebowanie na prąd jest wyższe. Jednakże wymyślono na to sposób, a mianowicie system prosumencki. Pozwala on nadwyżki wyprodukowane latem przesyłać do sieci energetycznej, a odbierać ją, pomniejszoną o 20% (opłata za magazynowanie) w momentach zwiększonego zapotrzebowania (także latem, np. w nocy).

Inną metodą jest wyposażenie się w odpowiedniej pojemności akumulatory, chociaż ciągle jeszcze jest to inwestycja droga i mało opłacalna. Istnieje jednak sposób na to, aby z fotowoltaiki czerpać jak najwięcej i jest to sposób bardzo prosty. Otóż należy tak dobrać moc urządzeń, żeby wyprodukowaną energię zużywać, a oszczędzać na czym innym. Np. uruchamiając pompę ciepła i oszczędzając na zakupie opału.