Co możemy zastawić w lombardzie?

Co możemy zastawić w lombardzie?

Co możemy zastawić w lombardzie? Lombardy cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Ich działalność polega na udzielaniu pożyczek pod zastaw osobom prywatnym. Co właściwie możemy zastawić w lombardzie i na jakich zasadach?

Jak działają lombardy?

W lombardzie możemy uzyskać pożyczkę pod zastaw, co oznacza, że nie sprzedajemy tam wartościowych rzeczy, a jedynie je zastawiamy. W praktyce wygląda to tak, że klient przynosi do lombardu jakąś rzecz, która musi prezentować przynajmniej minimalną wartość. Pracownik lombardu decyduje, ile pieniędzy klient może otrzymać w ramach pożyczki. Następnie strony sporządzają umowę, na mocy której dochodzi do udzielenia pożyczki pod zastaw. Tego rodzaju pożyczka ma charakter krótkoterminowy. Jeśli klient nie wykupi zastawionego przedmiotu w czasie określonym w umowie (zazwyczaj jest to miesiąc), to przechodzi on na własność lombardu. Ma on prawo do dowolnego dysponowania przedmiotem, lecz najczęściej decyduje się po prostu go odsprzedać, aby osiągnąć zysk.

Co można zastawić w lombardzie?

Wokół tego, co właściwie możemy zastawić w lombardzie, narosło przez lata wiele mitów. W praktyce istnieją różne rodzaje lombardów, które mogą przyjmować jedynie określone przedmioty. Najczęściej należą do nich złoto, telefony komórkowe, sprzęt elektroniczny. Inne zaś lombardy przyjmują w zastaw niemal wszystko. Możemy udać się do nich z biżuterią, ekspresem do kawy, antykami, obrazami czy ze sprzętem sportowym. Wartościowe dla lombardu są również sprzęty grające, aparaty fotograficzne, rowery, zegarki, sprzęty RTV i AGD, papiery wartościowe. W lombardzie klienci często zastawiają sprzęt sportowy bądź służący do wykonywania różnego rodzaju prac artystycznych. Każdy lombard kieruje się nieco innymi zasadami, zgodnie z którymi przyjmuje bądź nie konkretne przedmioty. Klienci muszą mieć jednak świadomość, że zastawiane przedmioty powinny mieć pewną wartość rynkową. Chodzi bowiem o to, aby lombard mógł odsprzedać je z zyskiem, jeśli ich właściciel nie zgłosi się po nie w odpowiednim czasie. Klienci bardzo często zgłaszają się do lombardów z przedmiotami, które mają ogromną wartość sentymentalną. Przykładem może być pierścionek po babci czy biżuteria rodowa. Niemniej jednak lombardy badają wartość rynkową zastawianych przedmiotów, a nie wyłącznie sentymentalną. To, czy dana rzecz zostanie przyjęta w zastaw, czy też nie, leży wyłącznie w gestii lombardu. Co ważne, jeśli jeden lombard odmówi nam przyjęcie przedmiotu, to możemy udać się z nim do innego punktu. Być może tam chętnie przyjmą konkretną rzecz. Pamiętajmy, że jeśli dany lombard posiada już na stanie kilkanaście sztuk pewnego rodzaju rzeczy, to może nie przyjąć kolejnej. Powód jest prosty – trudno będzie mu znaleźć klientów, którzy kupią wszystkie, zalegające na półkach przedmioty.

Nie tylko ruchomości

Większość osób uważa, że w lombardzie można zastawić wyłącznie rzeczy ruchome. Rzeczywiście, znaczna część z nich przyjmuje głównie drobne przedmioty, które można bez większego problemy magazynować. Są także lombardy, które w zastaw przyjmują na skup nieruchomości, a także samochody bądź innego rodzaju pojazdy. Procedura zastawienia nieruchomości czy auta wygląda jednak nieco inaczej, niż w przypadku zwykłych rzeczy codziennego użytku. Zanim lombard podpisze z klientem umowę, musi zostać sporządzona wycena. Wynagrodzenie eksperta często pokrywa sam lombard, choć nie jest to regułą. Na wykupienie nieruchomości czy samochodu klient ma zwykle nieco więcej czasu. Wiemy bowiem, że trudno jest uzbierać tak dużą sumę w miesiąc, aby móc wykupić zastaw. Z drugiej strony lombardy nie chcą czekać zbyt długo, gdyż mogą na zastawionej nieruchomości sporo zarobić. Lombardy, które zajmują się ich skupowaniem, zwykle zlokalizowane są jedynie w dużych miastach. Nie są to lombardy należące do popularnych sieci, a prywatne, zarządzane przez właściciela.

Przyjmować, nie przyjmować?

Klienci powinni mieć świadomość, że żaden lombard nie ma obowiązku przyjąć konkretnej rzeczy w zastaw. Do zawarcia umowy dochodzi bowiem poprzez wyrażenie woli dwóch stron, czyli klienta i lombardu. Pamiętajmy, że klient nie ma obowiązku, aby przedmiot wykupić. W związku z tym lombard musi on mieć wartość dla lombardu, który z pewnością będzie próbował go sprzedać. Jeśli zastanawiamy się, czy lombard przyjmie rzecz, którą planujemy zastawić, zapoznajmy się na początku z jego polityką. Wiele punktów informuje o tym, jakie przedmioty przyjmuje w zastaw. Czasami są to jedynie złoto i innego rodzaju metale szlachetne, a także sprzęty RTV i AGD. Inne lombardy przyjmują niemalże wszystko pod zastaw. Dlatego też w razie wątpliwości nie pozostaje nic innego, jak po prostu udać się do wybranego punktu i poprosić o wycenę. Pracownik lombardu od razu poinformuje nas, czy przyjmie w zastaw konkretną rzecz, czy też nie. Co ważne, pracownik musi ją widzieć, zanim podejmie decyzję, dlatego nie warto dzwonić i prosić o wycenę i potwierdzenie przyjęcia przedmiotu w zastaw. Przez telefon nikt nie udzieli nam wyczerpujących informacji.