Drewno konstrukcyjne - wszystko, co trzeba wiedzieć, by wybrać to właściwe

Drewno konstrukcyjne – wszystko, co trzeba wiedzieć, by wybrać to właściwe

Podchodząc do budowy własnego domu z drewna należy mieć nie tylko odpowiednią działkę do tego, ale też jakiekolwiek pojęcie na temat samego procesu jego powstawania. Podstawą w tym wszystkim jest świadomość tego, jak ważne jest w nim odpowiednie drewno konstrukcyjne, stanowiące podstawowy jego budulec. W tym artykule skupimy się na wyposażeniu naszych czytelników we wszystkie informacje niezbędne informacje do postawienia solidnego, wytrzymałego i godnego zaufania domu z drewna.

Drewno konstrukcyjne – fakty, o których trzeba wiedzieć

Drewno konstrukcyjne jest materiałem absolutnie podstawowym, grającym pierwsze skrzypce w budowie domu z drewna – nie jest to tajemnicą ani czymś zanadto odkrywczym. Właśnie dlatego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego wybór http://www.drewnokonstrukcyjnec24.pl/drewno-konstrukcyjne-krakow/. Poniżej prezentujemy podstawowe fakty na jego temat, które będą mogły go ułatwić.

  1. Odpowiednie drewno konstrukcyjne to takie, które jest sprężyste, trwałe oraz odporne na zginanie. W tej roli doskonale sprawdza się drewno sosnowe, acz równie chętnie sięga się po inne drzewa iglaste – jodłę, świerk czy modrzew. To jednak to pierwsze jest najczęściej spotykane i prezentuje najlepszy stosunek ceny do jakości.
  2. Drewno musi być suche – mokre sprzyja gromadzeniu się w nim (i na nim) wszelkiego rodzaju pleśni, grzybów oraz larw owadów, które mogą negatywnie wpływać na jego wytrzymałość i trwałość. Aby osuszyć drewno, trzeba poddać je suszeniu komorowy, przeprowadzonemu zwykle w temperaturze 60°C.
  3. Aby drewno nadawało się do konstrukcji domu, musi być wystrugane – najczęściej dokonuje się czterokrotnego strugania, które znacznie podnosi jego odporność na ogień, czyniąc drewniany dom bezpieczniejszy.
  4. Możemy postawić na drewno lite lub klejone, przy czym to drugie wymaga znacznie niższej wilgotności. Standardowa jej wartość nie może przekraczać 18% – w przypadku drewna klejonego (sklejonego z kilku płatów drewna) nie może ona przekroczyć 12%.
  5. Drewno konstrukcyjne warto nabywać z pewnego jego źródła – tylko wtedy będziemy mogli zaufać temu, że będzie rzeczywiście dobrej jakości.

Rodzaje domów z drewna – na który się zdecydować?

Mając już wybrane drewno konstrukcyjne, nie powinniśmy na tym poprzestać. Jedną z kolejnych bardzo ważnych rzeczy jest bowiem również zdecydowanie się na odpowiedni rodzaj domu drewnianego. Ma to zdecydowanie największy wpływ na jego ostateczną cenę, czas powstawania oraz trwałość.

Domy szkieletowe

Domy szkieletowe tworzy się na bazie, a jakże, drewnianego szkieletu, który powstaje w kilka tygodni. Szkielet ten wypełnia się w całości termiczną i akustyczną izolacją. Podstawą i rzeczą konieczną do wykonania jest elewacja oraz pokrycie ścian wewnętrznych – najczęściej wykonuje się ją na bazie desek, jednak można w tym celu sięgnąć po cienką warstwę tynku (która upodobni ten dom do jego murowanego odpowiednika). Domy szkieletowe są najtańszą i najmniej wymagającą opcjądrewno konstrukcyjne występuje tutaj w niewielkich  ilościach, co przyczynia się bezpośrednio właśnie do tego niskiego kosztu i mniejszego kłopotu. Sam ich schemat pozwala też na największą dowolność pod kątem projektanckim. Sprawia to, że są zdecydowanie najpopularniejszą i najchętniej wykorzystywaną opcją w naszym kraju. Domy szkieletowe są bardzo trwałe – prawidłowo wykonane, posłużą wielu pokoleniom naszej rodziny.

Domy z bali

Najbardziej klasyczna z wszystkich opcji. Domy z bali powstawały już kilkaset lat temu, jeszcze przed popularyzacją ich murowanych odpowiedników. Powstają, jak sama nazwa mówi, z bali, które są kładzione na sobie w sposób warstwowy, przy okazji będąc pokrywane warstwą izolacyjną. Plusem tego typu domów jest fakt, że nie wymagają od nas inwestowania w jakąkolwiek elewację. Wręcz przeciwnie – decydujący się na nie ludzie najczęściej wolą zachować je w pierwotnym stanie. Domy z bali powstają w zaledwie kilka tygodni, a są w stanie przetrwać całymi wiekami.

Domy prefabrykowane

Ten rodzaj domów powstał z myślą o ludziach nieco bogatszych. Jest świetną opcją dla osób chcących być pewnymi jakości powstającej konstrukcji, a jednocześnie ceniących precyzję wykonania i szybkość powstawania. Domy tego typu są gotowe do zamieszkania po zaledwie kilku dniach http://www.drewnokonstrukcyjnec24.pl/drewno-konstrukcyjne-opole/. Same w sobie powstają w fabryce pod nadzorem specjalistycznych maszyn – te z kolei dbają o precyzję ich wykonania i to, żeby były idealnie dopasowane do naszych wymagań i projektu, na którego zakup się zdecydowaliśmy. Domy prefabrykowane są w stanie przetrwać setki lat – mogą powstać w całości w fabryce, przy czym na plac budowy trafią w postaci gotowych elementów (włącznie ze stolarką i gotowymi do podłączenia instalacjami), albo też częściowo w fabryce, a częściowo na placu budowy – ta opcja jest tańsza i częściej spotykana, bo i wymaga mniej zaawansowanej fabryki do stworzenia prefabrykatów.

Podsumowanie

Decydując się na budowę domu drewnianego trzeba mieć świadomość tego, jak ważne jest nie tylko wybranie odpowiedniego jego rodzaju, który niejako zdefiniuje cały proces jego powstawania, ale i o zdecydowaniu się na jak najwyższej jakości drewno konstrukcyjne, które będzie stanowić podstawę całej konstrukcji.