Fotografia klubowa jaki obiektyw?

Fotografia klubowa jaki obiektyw?

Bez względu na to, jak dobre jest Twoje kreatywne oko, robienie zdjęć w klubie nocnym jest trudnym wyzwaniem. Pomijając fakt, że będziesz fotografować przy słabym oświetleniu, musisz również wziąć pod uwagę wszystkie ekscytujące rzeczy dziejące się w klubie. To scena imprezowa, więc będzie tam dużo ruchu, zwłaszcza tańca. Robienie zdjęć poruszającym się ludziom może być naprawdę trudne, jeśli nie wiesz, jak zrobić to poprawnie. Tak więc, jeśli nie chcesz mieć rozmazanych zdjęć, powinieneś rozważyć przestudiowanie wszystkich wskazówek i sztuczek, które możesz znaleźć na temat robienia dobrych zdjęć w klubach nocnych.

Właściwy sprzęt do fotografii klubów nocnych

Fotografia w klubach nocnych różni się od zwykłej fotografii, ponieważ wymaga pracy z przyciemnionymi światłami i szybkimi ruchami. Istnieją techniki, jak prawidłowo pracować wokół tych problemów, ale ważne jest również, aby wiedzieć, jaki aparat i obiektyw należy użyć. Osobiste preferencje mają znaczenie, szczególnie dlatego, że nie wszyscy ludzie zgadzają się co do tego, która marka działa najlepiej dla nich, ale są to podstawowe wymagania do robienia dobrych zdjęć w klubach nocnych: obiektyw od 18 do 50 mm, dobry filtr UV i obiektyw o dłuższej ogniskowej. Ogólnie rzecz biorąc, dobrze jest mieć kilka różnych obiektywów, abyś mógł łatwo dostosować je do efektu lub sceny, którą chcesz stworzyć. Pamiętaj, że robisz zdjęcia w miejscu wypełnionym ludźmi. Styl Twoich zdjęć pomaga w przekazaniu Twojego przesłania. Chcesz, aby Twoje zdjęcia uchwyciły prawdziwą esencję tego, jak to jest być w klubie nocnym. Nie ukrywaj ani nie maskuj neonów, niesamowitej atmosfery, ludzi robiących szalone miny i ruchu na swoich zdjęciach. Twoje zdjęcia nie powinny przedstawiać tylko uśmiechniętych ludzi pozujących na ciemnym tle.  Aby uchwycić właściwą atmosferę i nastrój, będziesz musiał użyć dużo oświetlenia zewnętrznego. Nie polegaj zbytnio na mocy swojej lampy błyskowej. Najpierw poeksperymentuj ze sceną, wypróbowując różne kąty, pod którymi uchwycisz najlepsze światło otoczenia. Możesz również ustawić się po bokach lub na krawędziach parkietu. Pozwoli to uzyskać bardziej kolorowe zdjęcia i wyeliminować efektów wywołanych przez tańczące światła.

Kilka rzeczy, o których warto pamiętać

Podczas poruszania się po klubie, szczególnie na parkiecie, chroń swój aparat trzymając go nad głową. Jeśli w klubie znajdują się lustra, nie uciekaj od nich. Znajdź sposób, aby je wykorzystać do stworzenia artystycznego ujęcia. Uważaj jednak, aby na żadnym z ujęć nie pojawiło się Twoje odbicie. Nie pozwól również, aby Twoja lampa błyskowa odbijała się od luster. Bądź spostrzegawczy. Rozejrzyj się po klubie, aby znaleźć interesujące sceny, które możesz sfotografować. Jeśli zlecenie dotyczy jakiegoś wydarzenia, nie zapomnij sfotografować ważnych osób zaproszonych przez organizatorów. Znajdź więcej interesujących scen do sfotografowania, nie ograniczaj się do uśmiechniętych i roześmianych ludzi. Twoi widzowie łatwo znudzą się takimi ujęciami. Twoje zdjęcia powinny być różnorodne. Znajomość odpowiednich ustawień aparatu może również pomóc Ci w robieniu dobrych zdjęć scen z klubów nocnych. Tak naprawdę, ustawienia zależą od rodzaju klubu nocnego, w którym robisz zdjęcia. Niektóre kluby są zbyt ciemne, podczas gdy inne zbyt jasne. Niektóre kluby mają różne oświetlenie w różnych miejscach. Jeśli klub jest bardzo ciemny, ale ma kolorowe oświetlenie, najlepiej wybrać ISO w zakresie od 800 do 3200. Z kolei czas otwarcia migawki powinien wynosić od 1/8 do około 1/100 (w zależności od ogniskowej i współczynnika kadrowania aparatu). Pamiętaj, że w nocnych klubach ludzie dużo tańczą i poruszają się, więc musisz użyć wystarczająco krótkiego czasu otwarcia migawki, aby zatrzymać akcję. Jeśli zdjęcie ma być zrobione na parkiecie, dostosuj czas otwarcia migawki, ponieważ wolne prędkości są najlepsze tylko poza parkietem, gdzie zazwyczaj jest ciemniej. Zwiększ prędkość migawki, ale tylko nieznacznie. Przysłona powinna wynosić minimum f/4 i należy ją zwiększać tylko wtedy, gdy trzeba zrobić zdjęcie z większą liczbą osób w kadrze. Pomaga to zwiększyć głębię obiektów, co przekłada się na lepsze ujęcia. Podobnie konieczne jest użycie mocniejszej lampy błyskowej, jeśli fotografujemy dużą grupę osób.

Niezbędny sprzęt

Zakładając, że posiadasz już zewnętrzną lampę błyskową, co jest bardzo ważne w fotografii klubów nocnych, pierwszym akcesorium, o którym warto wspomnieć jest dyfuzor lampy błyskowej, który mocuje się do końcówki lampy. Naprawdę nie trzeba żadnych nieporęcznych, drogich kul światła.  Skoro już jesteśmy przy temacie oświetlenia – nigdy nie należy kierować lampy błyskowej bezpośrednio na obiekt, ponieważ nie tylko sprawi to, że tło będzie bardzo ciemne, ale również wytworzy bardzo ostre cienie. Zamiast tego należy obrócić głowicę lampy błyskowej do góry, niezależnie od tego, czy fotografujemy w formacie krajobrazowym czy portretowym, i odbić światło od sufitu. W miarę zdobywania doświadczenia nauczysz się dobrze odczytywać otoczenie i czasami nawet odbijać światło od ścian, aby uzyskać inny rezultat.