W jakim wieku najlepiej rozpocząć leczenie ortodontyczne?

W jakim wieku najlepiej rozpocząć leczenie ortodontyczne?

Ortodoncja jest prężnie rozwijającą się dziedziną stomatologii. Z usług lekarza ortodonty korzystają zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Niemniej jednak pojawia się pytanie, jaki jest najlepszy wiek na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego? Odpowiadamy.

Z dzieckiem do ortodonty

Lekarze ortodonci radzą, aby najwcześniej udać się do nich z dzieckiem, które ukończyło 5. rok życia. Wynika to z dwóch przyczyn. Pierwszą z nich jest odpowiednie rozwinięcie uzębienia, a także możliwość dostrzeżenia ewentualnych wad zgryzu na wczesnym etapie rozwoju. Druga z nich jest nieco bardziej prozaiczna. Otóż młodsze dziecko może nie być chętne do współpracy z ortodontą. Może więc okazać się, że rodzice stracą zarówno czas, jak i pieniądze. Niemniej jednak dziecko w wieku pięciu lat można już przyprowadzić na pierwszą wizytę kontrolną. Jeżeli okaże się, że wszystko jest w porządku, warto ponownie odwiedzić ortodontę, gdy pojawią się zęby stałe. Jeżeli ortodonta już na tym etapie dostrzeże wady zgryzu, może on rozpocząć efektywne leczenie. Rodzice nie powinni odwlekać pierwszej wizyty u ortodonty swojej pociechy. Lekarze twierdzą, że dziecko w wieku 10. lat powinno już mieć wdrożone odpowiednie leczenie. Pod koniec okresu wymianu zębów, czyli w wieku maksymalnie 12. lat, każde dziecko powinno odbyć wizytę u lekarza ortodonty.

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych

Nieco inaczej wygląda kwestia leczenia ortodontycznego u osób dorosłych. Coraz częściej to właśnie osoby w wieku 30-40. lat zgłaszają się po pomoc do lekarza. Wynika to z różnych aspektów. Jednym z nich może być nieświadomość rodziców, którzy nie wiedzieli o konieczności odbycia skontrolowania jakości uzębienia dziecka. Kolejną są kwestie finansowe – ostatecznie nie każdego stać na aparat ortodontyczny. Jeszcze inną kwestią jest niedostępność lekarzy ortodontów w danym rejonie kraju. Nie wszędzie mamy bowiem swobodny dostęp do gabinetów ortodontycznych nawet dziś. Problem ten był jeszcze większy kilkanaście lat temu. Czy jednak warto odbyć wizytę u ortodonty w tak późnym wieku? Ostatecznie wiele mówi się o tym, że leczenie ortodontyczne powinno się rozpocząć jak najwcześniej. Odpowiedź brzmi: oczywiście! Ortodonci kierują się bowiem zasadą – lepiej późno, niż wcale. Bardzo często leczenie wad zgryzu pozwala uniknąć przedwczesnej utracie zębów. O zdrowy, prosty zgryz jest przecież o wiele łatwiej dbać. Niemniej jednak musimy być świadomi tego, że leczenie ortodontyczne w późniejszym wieku może trwać o wiele dłużej, niż u dzieci. Może się również wiązać z wyższymi kosztami.

Leczenie seniorów

Osoby w podeszłym wieku, wbrew pozorom, często zachowują swoje naturalne zęby. Mogą więc one rozpocząć leczenie ortodontyczne, jeśli lekarz podejmie wspólnie z nimi taką decyzję. Wiek nie jest bowiem, w większości przypadków, przeciwwskazaniem. Ważna jest pozostała w jamie ustnej ilość zębów oraz ogólny stan zdrowia pacjenta. Leczenie seniorów ma jak najbardziej sens. Dzięki prostemu zgryzowi, w jamie ustnej gromadzi się mniej bakterii, łatwiej też dbać o przestrzenie między zębowe. Popularność leczenia ortodontycznego wśród seniorów jest jednak niewielka. Wynika to z głównie z nieświadomości, że w zaawansowanym wieku w ogóle można podjąć leczenie ortodontyczne. Nie jest również tajemnicą, że nie wszystkich seniorów na nie stać. Wielu z nich woli finansować leczenie swoich dzieci lub wnuków, niż własne. Tymczasem seniorzy powinni zwrócić też uwagę na korzyści, jakie niesie za sobą leczenie zgryzu, nawet w późniejszym wieku.

Kiedy zgłosić się do ortodonty?

Zgodnie z powyższym, do ortodonty powinniśmy zgłosić się jak najszybciej tylko możemy. Największą rolę odgrywa tutaj świadomość rodziców, którzy przyprowadzają do gabinetów swoje dzieci. Dzięki temu leczenie możemy rozpocząć jak najwcześniej, a tym samym odnieść jak najlepsze rezultaty. Oczywiście ci, którzy za młodu nie mieli szans na leczenie wad zgryzu, nie są na straconej pozycji. Mogą oni zgłosić się do gabinetu ortodonty właściwie w każdym momencie. Wielu dorosłych przychodzi do ortodontów w celach kontrolnych, niekoniecznie z zamiarem noszenia aparatu. Wbrew pozorom ortodonci mogą nam pomóc również na inne sposoby. Co więcej, osoby, które przeszły leczenie ortodontyczne w dzieciństwie, powinny zgłaszać się na wizyty kontrolne także po osiągnięciu pełnoletności. Wady zgryzu mają różne oblicza – wyleczenie jednej nie gwarantuje, że w przyszłości nie będziemy mieli do czynienia z inną. Różne są bowiem czynniki ryzyka – wśród nich warto wymienić chociażby zmiany hormonalne czy wypadanie zębów. Może ono nastąpić wraz z wiekiem bądź wskutek niewłaściwego dbania o higienę jamy ustnej. Jeżeli nie wiemy, czy powinniśmy zgłosić się do ortodonty sami bądź z naszym dzieckiem, zapytajmy o to lekarza dentystę. Stomatolog jest bowiem w stanie, przynajmniej wstępnie, ocenić jakość naszego zgryzu. Może on podjąć decyzję o skierowaniu na wizytę u specjalisty, czyli ortodonty. Niemniej jednak może również zlecić wizytę profilaktyczną, co też najczęściej czynią lekarze stomatolodzy.