Rekonwalescencja po operacji żylaków

Rekonwalescencja po operacji żylaków

Żylaki to męcząca oraz niebezpieczna dolegliwość, która objawia się przede wszystkim powierzchniowo widocznymi, nabrzmiałymi żyłami. Ponadto pacjent odczuwa silne zmęczenie, otępienie mięśni, jak również ich ból. Niekiedy żylakom towarzyszy również opuchlizna oraz obrzęki rąk i nóg. Choroba ta stanowi zarówno problem estetyczny, jak i natury zdrowotnej. Dlatego też tak ważne jest zadbanie do siebie, leczenie i ewentualne usunięcie nabrzmiałych naczyń krwionośnych. Jak powstają żylaki? Jak się ich pozbyć? Jak postępować po zabiegu? Jak wygląda rekonwalescencja po operacji żylaków?

Żylaki – pochodzenie i przyczyny choroby

Choroby żył są najczęściej skutkiem niewydolności żylnej, która może mieć różnorodne podłoże. Choć wiele osób uważa, że żylaki są typowym objawem starszych ludzi, to w rzeczywistości dolegliwość ta dopada także młodych. Dlaczego tak się dzieje? Kiedy można spodziewać się widocznych na ciele zgrubiałych naczyń?
Żylaki to twory, które najczęściej pojawiają się w okolicy kończyn górnych i dolnych. Jednakże znaczną większość stanowią te na nogach. Nie dzieje się tak bez przyczyny. Głównym powodem, dla którego można nabawić się tego rodzaju zaburzenia jest: 

  • brak ruchu, 
  • siedzący tryb życia, 
  • długotrwała praca w jednej pozycji lub na stojąco, 
  • otyłość, 
  • problemy z ciśnieniem tętniczym, 
  • choroby układu krążeniowego,
  • zakrzepica, 
  • ciąża, 
  • przyjmowanie niektórych leków, terapia hormonalna, itp. 

To jednak nie są jedyne przyczyny powstawania żylaków. Znaczna część chorych – bo, aż około 70%,  boryka się ze schorzeniem  o podłożu genetycznym. Czy tego rodzaju dolegliwości można zniwelować? Jak poradzić sobie z męczącymi, uciążliwymi, niebezpiecznymi, a dla niektórych wstydliwymi widocznymi żylakami?

Leczenie żylaków 

Rekonwalescencja po operacji żylakówWczesne uchwycenie problemu może znacznie ułatwić terapię leczniczą. Warto również stosować środki profilaktyczne, które zminimalizują ryzyko rozwoju problemów niedokrwiennych żył. Warto pamiętać, iż usunięcie ich może okazać się  kłopotliwe, a sama rekonwalescencja i powrót do zdrowia długi i męczący. Dlatego też w pierwszej kolejności należy spróbować farmakoterapii oraz zabiegów nieinwazyjnych. Specjaliści podczas procesu leczenie przepisują specjalne maści, kremy czy tabletki doustne, mające zmniejszyć obrzęki oraz zbyt wysokie ciśnienie powstające w naczyniach. 

Nowoczesne technologie umożliwiają także wykorzystanie innowacyjnego sprzętu do ostrzykiwania żylaków, jak również laserowego jego usuwania. Standardowym sposobem, który wykorzystywany jest przez lekarzy, jest usunięcie żylaków metodą operacyjną. Do tego rodzaju działań pacjenci powinni się specjalnie przygotować, jak również zapoznać z zasadami rekonwalescencji i rehabilitacji. 

Usuwanie żylaków i rekonwalescencja po operacji

Choć zabieg usuwania żylaków w dzisiejszych czasach jest bezbolesny, gdyż przed samą operacją znieczula się pacjenta to, jak każda inna ingerencja w ciało, jest nieprzyjemny. Przed zabiegiem należy przygotowywacz się psychicznie i fizycznie. Zaleca się poddanie operacji na czczo. Pacjent poprzedniego wieczoru powinien zjeść ostatni posiłek, jak również przyjąć wszystkie stałe leki. 

Rekonwalescencja

Po zabiegu usunięcia żylaków trzeba trzymać się wszystkich wytycznych, przekazanych przez lekarzy specjalistów. Bardzo ważnym czynnikiem rehabilitacyjnym jest wczesne uruchomienie pacjenta, postawienie go na nogi i prowadzenie z nim podstawowych ćwiczeń pooperacyjnych. To właśnie od motywacji oraz determinacji czy posłuszeństwa chorego będą zależały efekty działań chirurgicznych. 

Warto wiedzieć, że niestosowanie odpowiednich zasad, lenistwo czy brak dyscypliny może zniweczyć wszystkie efekty operacji i leczenia. 

Do najważniejszych reguł postępowania pooperacyjnego należą m.in.:
– odpowiednie dobranie i wykorzystanie terapii kompresyjnej – pończochy uciskowe pooperacyjne, długie skarpety lub rajstopy kompresyjne,
– stosowanie odpowiednich leków, zastrzyków, mających na celu usunięcie ryzyka powstania zakrzepów,
– wykonywanie częstych, krótkich spacerów,
– unikanie przeciążenia operowanych kończyn,
– unikanie chodzenia w butach na wysokim obcasie,
– wykonywanie delikatnych masaży,
– częste odpoczynki,
– unikanie długiego przebywania na słońcu czy w saunie,
– odpowiednia dieta,
– wiele innych.

Po samej operacji pacjent zostaje szybko wypisany do domu – po ok. 48 godz. jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań. Pozostaje on niezdolny do pracy przez okres około 7 dni – w tym czasie powinien szczególnie dbać o siebie i swoje zdrowie. Nawet po zakończeniu rehabilitacji pooperacyjnej nie wolno zapomnieć o powyższych zasadach. Warto ich przestrzegać już do końca życia. Zmniejszy to ryzyko ponownego pojawienia się żylaków i problemów z przepływem krwi. Profilaktycznie można również stosować różnego rodzaju akcesoria do snu. Podczas odpoczynku kończyna powinna być uniesiona oparta o wałek medyczny czy klin. Ważnym działaniem rehabilitacyjnym jest stała kontrola lekarska. Specjalista powinien ocenić rezultaty operacji, jak również skontrolować przebieg rehabilitacji i uzyskanych efektów.