Najpopularniejsze blogi książkowe

Najpopularniejsze blogi książkowe

Najpopularniejsze blogi książkowe – jak na nich zarabiać? Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że najchętniej czytane blogi o książkach są w stanie zarobić naprawdę dużo. Kluczowe jest jednak to, abyśmy odpowiednio podeszli do tej sprawy i skupili się na konkretnych działaniach, które mogą przynieść nam niemałe zyski.

Czy Google AdSense to dobre rozwiązanie? Ile można zarobić na wymianie barterowej? Czy warto zdecydować się na bezpośrednią współpracę z wydawnictwem? Czym jest sieć afiliacyjna i czy sprawdzi się na blogach? Chcielibyśmy serdecznie zaprosić do lektury poniższego wpisu, w którym przedstawiamy najpopularniejsze sposoby na czerpanie profitów z blogów książkowych. 

Czy Google AdSense to dobre rozwiązanie?

Jedną z najprostszych metod na zarobienie w związku z posiadaniem bloga książkowego jest włączenie Google AdSense. Oferuje ona rosnący dostęp do wielu reklamodawców, wśród których wyróżnić możemy nie tylko niewielkie lokalne firmy, ale również globalnie rozpoznawalne marki. Wystarczy, że zapiszemy się do AdSense- jest to sieć reklamowa, która cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Wystarczy, że wygenerujemy odpowiedni kod i umieścimy go na naszej stronie w określonym miejscu. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że Google dobiera reklamy w sposób kontekstowy – dopasowywane są do treści wpisów. Cała reszta dzieje się już bez naszej ingerencji, bowiem to algorytmy wielkiego giganta wyświetlają zróżnicowane reklamy. Pamiętajmy jednak o tym, że możemy blokować niechciane reklamy i dostosować je do wyglądu witryny. Reklama AdSense to z praktycznego punktu widzenia najczęściej baner graficzny, poziomy bądź pionowy. Niekiedy ma formę stricte tekstową. Google płaci na podstawie kliknięć w reklamę. Zarobki zależne są od zróżnicowanych czynników, jak chociażby typ wyświetlanych reklam, cen, specyfiki naszych czytelników, jak również od jakości naszego contentu. Warto podkreślić, że w celu zamieszczenia reklamy AdSense musimy mieć dostęp do kodu witryny. 

Polecamy poczytać:

Ile można zarobić na wymianie barterowej?

W sytuacji, kiedy nasze statystyki są dość zadowalające, jednocześnie możemy pochwalić się grupą stałych czytelników, wówczas istnieje możliwość współpracy barterowej do wydawnictwa. W takich sytuacjach na blogu zamieszczane są materiały reklamowe wydawnictwem, czego przykładem jest artykuł sponsorowany, element graficzny. W zamian otrzymamy nie tylko podlinkowania na stronach wydawnictwa (co może zwiększyć ruch organiczny), ale również możemy liczyć na książki do recenzji. Jest to bardzo częsty model współpracy właśnie w przypadku blogerów książkowych, bowiem korzystność jest po obu stronach. My otrzymujemy książki, natomiast wydawnictwo – reklamę. Jakie teksty będą rozsądne, jeśli zdecydujemy się na współpracę barterową? Przykładem są chociażby konkursy, recenzje książek, a także innego rodzaju teksty o autorze lub całym wydawnictwie.

Czy warto zdecydować się na bezpośrednią współpracę z wydawnictwem?

Najpopularniejsze blogi książkowe
Najpopularniejsze blogi książkowe

Kiedy nasza rozpoznawalność jest na naprawdę wysokim poziomie, natomiast statystyki są w pełni zadowalające, wówczas istnieje możliwość namówienia wydawnictwa bądź księgarni na płatną współpracę. Dzięki temu w zamian za reklamę możemy otrzymać niemałe wynagrodzenie, w zależności od tego, na jaki model rozliczenia się zdecydujemy. Może to być liczba kliknięć, płatność za liczbę wyświetleń lub gotówka za wygenerowany przez nas efekt. Jeśli ktoś odwiedzając naszego bloga zdecyduje się na dokonanie zakupu, ewentualnie zapisze się na newsletter, wówczas prawdopodobieństwo długotrwałej współpracy zwiększa się. Kluczowy jest stały kontakt z wydawnictwem, samodzielne rozliczanie kampanii, umiejętności negocjacyjne, przygotowanie i dostosowywanie grafik- jest to zależne przede wszystkim od nas. Oferowane stawki są indywidualne i zależą przede wszystkim od tego, jaką umowę wynegocjujemy. Pamiętajmy o tym, że same recenzje mogą nie być wystarczające. Zastanówmy się nad innymi ciekawymi i klikalnymi formami tekstów. Przykładem są chociażby zróżnicowane infografiki, rankingi, poradniki.

Czym jest sieć afiliacyjna i czy sprawdzi się na blogach?

Jedną z najwygodniejszych form współpracy dla blogerów, którzy mogą pochwalić się odpowiednimi statystykami, jest sieć afiliacyjna. Jest o wiele wygodniejsza, jeśli preferujemy samodzielne szukanie reklamodawców. Możemy współpracować z ogromną liczbą marek. Sieci afiliacyjne charakteryzują się tym, że dostarczają kreacje, jednocześnie informują o następnych akcjach wydawców. Jak wygląda taka współpraca? Do wyboru mamy wiele pakietów, a reklamodawcami są między innymi księgarnie i sklepy z e-bookami. Możliwe jest dopasowanie formy reklamowej do bloga, czyli wykorzystanie kreacji banerowych od reklamodawcy. Alternatywnym rozwiązaniem jest własny tekst, który zostanie napisany w sposób pomysłowy. Sieci afiliacyjne dają możliwości współpracy z wydawcami, którzy nie posiadają swojej strony- wystarczy, że posiadamy odpowiedni profil na Facebooku. Sieć gwarantuje również techniczne i merytoryczne wsparcie.

Literacki GPS – blog literacki
ul. Giuseppe Garibaldiego 4/203
04-078 Warszawa
604 810 444
www.literackigps.pl