Jakie kredyty biznesowe są oferowane przedsiębiorcom?

Jakie kredyty biznesowe są oferowane przedsiębiorcom?

Jakie kredyty biznesowe są oferowane przedsiębiorcom? Każda firma potrzebuje ciągłych inwestycji, aby się rozwijać. Wiąże się to z poniesieniem pewnych wydatków, na przykład kosztu zakupu nowego sprzętu. Nie wszyscy przedsiębiorcy mają wystarczająco dużo pieniędzy lub nie chcą angażować się we własny kapitał. Jak więc zdobyć niezbędne fundusze? Wtedy warto skorzystać z kredytu dla firm. Sprawdźmy, jakie są możliwości.

Pożyczki i kredyty – czym się różnią?

Wiele osób nadużywa tych dwóch terminów, często używając ich zamiennie. Należy jednak pamiętać, że kredyty i pożyczki to dwie różne formy finansowania. Pożyczki mogą być udzielane wyłącznie przez banki. Z kolei pożyczki może udzielić każda instytucja finansowa, a nawet osoba fizyczna. Jaka jest między nimi różnica?

Pożyczki https://www.pfp.com.pl/pozyczki/wojewodztwo/zachodniopomorskie/rodzaj/przedsiebiorcow zawsze muszą być przeznaczone na określony cel. W przypadku kredytu hipotecznego celem jest zakup nieruchomości, kredyt konsolidacyjny przeznaczony jest na spłatę zobowiązań finansowych, a firmowy kredyt inwestycyjny musi być przeznaczony na konkretną inwestycję. Inaczej jest w przypadku kredytów. Kredyt gotówkowy możemy przeznaczyć na dowolny cel np. kredyt hipoteczny. W przypadku kredytu dla firmy przedsiębiorca również nie musi tłumaczyć się przed bankiem czy inną instytucją finansową, na co zamierza przeznaczyć pieniądze.

Pożyczki biznesowe od banków

Jakie kredyty biznesowe są oferowane przedsiębiorcom?
Jakie kredyty biznesowe są oferowane przedsiębiorcom?

Większość przedsiębiorców, którzy chcą pozyskać kapitał na swój biznes, uda się do banku. Najczęściej jest to konto, na którym mają konto firmowe. Jakie możliwości mogą tam wykorzystać? Niektóre banki oferują kredyty dla właścicieli firm na start-upy. Jest to pomoc finansowa dla rozpoczynających działalność firm i nie wymaga żadnych zabezpieczeń. Kwota, którą można uzyskać może nie jest zbyt duża, ale wystarczy na założenie małej firmy.

Jeśli firma istnieje na rynku od dłuższego czasu, może skorzystać z tradycyjnych kredytów dla firm. Może być wykorzystany na dowolny cel związany z działalnością gospodarczą. Można go również przeznaczyć na spłatę długów innych firm. Aby go otrzymać, nie musisz przedstawiać żadnego biznesplanu ani prognoz finansowych. W rzadkich przypadkach wymagane jest również zabezpieczenie. Przy tego typu pożyczce można otrzymać nawet do 500 000 zł.

Jeśli przedsiębiorca posiada nieruchomość i jest gotowy użyć jej jako zabezpieczenia, może skorzystać z hipoteki firmowej. W tym przypadku również nie ma potrzeby przedkładania biznesplanu czy prognozy finansowej. Możliwe jest uzyskanie znacznie wyższych kwot niż pożyczki bez zabezpieczenia. W takim przypadku wartość pożyczki do wartości może wynosić do 60% wartości nieruchomości. Okres kredytowania jest również dłuższy, dzięki czemu możesz płacić niższe raty.

Pożyczki biznesowe od banków

Przedsiębiorcy mają również możliwość skorzystania z kredytów firmowych. Do najczęstszych należą kredyty obrotowe oraz kredyty inwestycyjne dla przedsiębiorstw. W pierwszym możesz skorzystać z kilku możliwości:

  • kredyty w rachunku bieżącym,
  • kredyt odnawialny,
  • kredyt nieodnawialny

Kredyt obrotowy można przeznaczyć na dowolny cel związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jest skierowany przede wszystkim do starszych firm i może być zabezpieczony lub niezabezpieczony. W tym drugim przypadku przyznane limity będą jednak znacznie niższe.

Z kolei kredyty inwestycyjne przeznaczone są na finansowanie projektów inwestycyjnych i mogą je otrzymać nawet nowo powstałe firmy. Aby jednak go otrzymać, należy złożyć biznesplan, na podstawie którego bank szacuje prawdopodobieństwo jego realizacji. Kredyty inwestycyjne mogą być przeznaczone na zakup m.in.: nieruchomości lub gruntów dla firm, maszyn różnego typu (takich jak rolnictwo czy budownictwo), sprzętu (takiego jak laptopy, drukarki czy skanery), wartości niematerialnych (takich jak licencje czy patenty) ).

Pożyczki pozabankowe dla firm

Czasami zdarza się, że wielu przedsiębiorców nie jest w stanie uzyskać kredytów firmowych. Wpływ na to może mieć szereg czynników takich jak: zbyt krótki cykl koniunkturalny, zbyt niskie dochody lub zarobki, brak odpowiednich zabezpieczeń czy zła historia kredytowa. Mogą wówczas skorzystać z pożyczek pozabankowych. Ich największą zaletą jest to, że można je uzyskać bardzo szybko i często bez zbędnych formalności.

Jednak kwoty, które można uzyskać od instytucji pozabankowych są znacznie niższe niż te oferowane przez banki. Pożyczki dla firm oferowane są również na krótszych warunkach. Dobrze sprawdzają się jednak przy krótkotrwałych problemach z płynnością finansową, dlatego można je stosować w określonych sytuacjach. Pożyczki pozabankowe mają trzy możliwości: pożyczki ratalne, pożyczki pod zastaw lub chwilówki na 30 dni. Dostępna kwota zwykle nie przekracza 20-25 000 zł, choć na rynku są firmy, które mogą uzyskać pożyczki nawet do 100 000 zł.

Polska Fundacja Przedsiębiorczości
Monte Cassino 32
70-466 Szczecin
913129216
www.pfp.com.pl