Jak przebiega proces budowy dachów i co jest w nim najistotniejsze?

Jak przebiega proces budowy dachów i co jest w nim najistotniejsze?

Jak przebiega proces budowy dachów i co jest w nim najistotniejsze? Przeciętnemu i niezaznajomionemu z tematyką budowlaną Polakowi może się wydawać, że budowa dachów jest procesem prostym, zakładającym zaledwie położenie blachy falistej na odpowiednio przygotowanym (lub lepiej: wcześniej kupionym) stelażu, a następnie ocieplenie jej. Takie podejście jest błędem, a tak właściwie wyrazem poważnej ignorancji.

Prawdą jest – nikt od nikogo nie oczekuje, żeby wiedział, czym są wiązary kratowe. Są jednak w tym wszystkim podstawy, które powinno się mieć przyswojone, a które wpisują się w kanon tak zwanej “wiedzy ogólnej”. W tym krótkim poradniku przedstawimy większość rzeczy najistotniejszych właśnie w budowie dachów. Takich, o których większość początkujących zapewne nawet nie miała pojęcia.

Fakty, o których trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do budowy dachu

  • Absolutnie podstawowym elementem budowy dachu jest więźba dachowa, na którą mogą składać się przenoszące ciężar na elementy nośne wiązary kratowe (lub inny ich rodzaj, nie bazujący na listewkach łączących się w trójkątne kształty).
  • Jeszcze zanim budowa dachów https://ocieplanie-dachow.com.pl/ znajdzie się w centrum naszego zainteresowania, powinniśmy sporządzić projekt (a właściwie powinien to dla nas zrobić profesjonalista), który będzie brał pod uwagę nie tylko rozmiar całego budynku i schemat budowy dachu, ale też elementy dodatkowe, jak okna na poddaszu czy system orynnowania. Powinien też definiować zalecany proces budowy (na przykład to, czy ma ona stawiać na wiązary kratowe, czy też jakieś inne). Już na etapie projektowym wybiera się to, czym dach będzie pokryty – niezależnie od tego, czy będzie tym blacha falista, czy cokolwiek innego.
  • Projekt powinien trafić w ręce ekipy wykonawczej składającej się z cieśli i dekarzy. To oni zajmą się wszystkimi bardziej praktycznymi etapami budowy.
  • Budowa dachu potrafi zająć mnóstwo czasu – krzywdzące jest więc sprowadzanie jej do pokrycia go blachą falistą lub dachówką.

Polecamy:

 

Budowa dachów krok po kroku

Jeżeli mamy już gotowy projekt, ale też wybraną ekipę, która wprowadzi go w życie, możemy przejść do właściwej budowy dachu. Ta może trwać bardzo długo, przy czym uzależnione jest to przede wszystkim od tego, jak wygląda właśnie ten projekt, ile osób bierze udział w jego realizacji oraz jakie warunki atmosferyczne towarzyszą całemu przedsięwzięciu. Poniżej przedstawiamy wszystkie etapy budowy, starając się ująć je w taki sposób, by były zrozumiałe dla każdego – również tego nie do końca zaznajomionego z tematyką:

  1. Na początku powstaje więźba dachowa, która będzie stanowić podstawę całej konstrukcji dachowej, uwzględniającą wymiary budynku, ale też wszystkie inne rzeczy mogące mieć wpływ na stabilność dachu. Jej ważnym elementem są wiązary kratowe (lub te innego rodzaju), które najbardziej ze wszystkich jej elementów przyczyniają się właśnie do stabilności, doprowadzając do tak zwanej dystrybucji nośności.
  2. Więźba dachowa zostaje pokryta specjalną folią dachową – ma ona za zadanie zapewnienie dachowi wiatroszczelności (acz nie jest jedynym środkiem do osiągnięcia takowej).
  3. Wykonane zostanie tak zwane “łacenie”, czyli tak właściwie nakładanie łat wentylacyjnych – długich listew, które mają za zadanie poprawiać takową. Ich montaż przebiega poprzecznie w stosunku do krokwi.
  4. Wykonanie elementów dodatkowych, o których mówiliśmy wcześniej, a do których zaliczają się między innymi okna (jeśli oczywiście znajdują się w projekcie) i koniecznie rynny, których rola w całej strukturze jest nieoceniona.
  5. Pokrycie dachu ostatecznym materiałem, jak chociażby blacha falista czy trapezowa, bądź też dachówka czy… cokolwiek innego. Wybór mamy tutaj ogromny i o ile trwałość materiału jest priorytetem, możemy go dokonać kierując się gustem.

Choć na samym pokryciu tak właściwie można zakończyć cały proces budowy, nie trzeba, a nawet – biorąc pod uwagę współczesne trendy i energooszczędność – nie powinno. Zakończenie budowy powinno nastąpić po ociepleniu dachu, biorącym pod uwagę położenie warstw termoizolacji między- i podkrokwiowej, albo też płyt ze sztywnej pianki PIR (w tym drugim przypadku konieczne jest uprzednie przygotowanie dachu na etapie projektowym). Cały proces odbywa się już wewnątrz, na poddaszu i trwa stosunkowo krótko, bo maksymalnie tydzień. Jest on jednak w stanie znacząco zoptymalizować energooszczędność naszego domu i doprowadzić do możliwości rozsądniejszego dysponowania ciepłem, a w konsekwencji i mniejszych rachunków za ogrzewanie. Już po wykonaniu ocieplenia można rozliczyć się z ekipą i wprowadzać się do bezpiecznego i solidnego domu.

Podsumowanie

Istnieje wiele rzeczy na temat budowy dachów, które powinniśmy sobie przyswoić – nawet jeśli nie jesteśmy budowlańcami, ani też nie planujemy własnej kariery w tejże branży. Nie jest tu mowa o takich specjalistycznych rzeczach, jak wiązary kratowe, o których nie każdy musi wiedzieć. Chodzi o zorientowanie w temacie i zaprzestanie szerzenia tezy, że dach to jedynie blacha trapezowa lub blacha falista położona na odpowiednio do tego przystosowanym stelażu. Jest w tym o wiele więcej i warto mieć tego świadomość.