Ile kosztuje pomoc prawnika przy ogłaszaniu upadłości konsumenckiej?

Ile kosztuje pomoc prawnika przy ogłaszaniu upadłości konsumenckiej?

Możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej została wprowadzona stosunkowo niedawno. Jest to doskonałe rozwiązanie dla zadłużonych, którzy chcą w zgodzie z obowiązującymi przepisami spłacić swoje długi. Warto przy tym skorzystać z pomocy prawnika, który nie tylko doradzi, ale i przeprowadzi nas przez wszystkie formalności. Sprawdzamy, ile kosztuje prawnik w upadłości konsumenckiej.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnika?

Ile kosztuje pomoc prawnika przy ogłaszaniu upadłości konsumenckiej?Zanim odpowiemy na pytanie, ile kosztuje prawnik w upadłości konsumenckiej, warto zastanowić się, dlaczego w ogóle należy skorzystać z jego pomocy. Upadłość konsumencka to twór prawny, który przeznaczony jest dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Na dzień ogłoszenia upadłości nie można również być wspólnikiem w spółce. W praktyce upadłość konsumencka dotyczy osób, które nigdy mogły nie mieć do czynienia z prawem. Prowadzący działalność gospodarczą zwykle są nieco bardziej rozeznani w obowiązujących przepisach, niż osoby fizyczne. Wynika to ze specyfiki ich pracy i konieczności poruszania się po rynku zgodnie z przepisami prawa. Tymczasem osoby fizyczne nie tylko mają problemy z interpretacją przepisów, ale również z praktycznym ich zastosowaniem. Nawet czytając artykuły w sieci czy też w prasie ich wiedza nie poszerza się na tyle, aby móc samemu poradzić sobie przed sądem. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to bardzo poważne wyzwanie, które może trwać latami. Dlatego też dobrze jest mieć przy sobie kogoś, kto przeprowadzi nas przez gąszcz przepisów i pomoże nam bezboleśnie ogłosić upadłość. Czasami nie warto zwracać uwagi na to, ile kosztuje prawnik w upadłości konsumenckiej. Dla wielu z nas jego honorarium może być ogromnych kosztem, jednak jego pomoc przynosi nam znacznie więcej korzyści. Prawnik będzie walczył o to, aby plan spłaty i spieniężenie majątku było przeprowadzone na naszą korzyść w jak najszybszym czasie. Pomoże również od strony formalnej – wypełni z nami wniosek o ogłoszenie upadłości czy wytłumaczy wszelkie pisma sądowe.

Ile kosztuje prawnik w upadłości konsumenckiej?

To, ile kosztuje prawnik w upadłości konsumenckiej zależy głównie od jego specjalizacji. Możemy bowiem postawić na prawnika, który prowadzi jedynie bądź w przeważającej większości sprawy upadłościowe. Takich jest na rynku niewielu, jednak działają oni w pełni profesjonalnie oraz są na bieżąco ze wszelkimi interpretacjami czy wyrokami. Ich pomoc jest również kosztowna – prawnik specjalista z pewnością nie weźmie od nas mniej, niż 5 tysięcy złotych. Przeprowadzenie całego postępowania może nas kosztować nawet 10 tysięcy złotych. Weźmy jednak pod uwagę prawników, którzy nie specjalizują się stricte w prawie upadłościowym. Korzystając z ich pomocy zapłacimy nieco mniej, lecz tak naprawdę ostateczna kwota zależy od ilości pracy włożonej w sprawę przez prawnika. Jeżeli chcemy, aby prawnik załatwił za nas wszystkie sprawy formalne, stawiał się na rozprawach oraz analizował dla nas pisma, zapłacimy w okolicach 4-10 tysięcy złotych. Pozostaje pytanie, jaki prawnik może przeprowadzić nas przez upadłość konsumencką i czy ich ceny będą się różniły. Zastanawiając się, ile kosztuje prawnik w upadłości konsumenckiej, musimy wziąć pod uwagę radców prawnych i adwokatów. Oboje mają dokładnie takie same uprawnienia w kwestiach reprezentacyjnych w sprawach o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Ich ceny tak naprawdę nie różnią się między sobą znacznie, dlatego bez znaczenia pozostaje fakt, czy do pomocy zatrudnimy radcę prawnego czy adwokata.

Poznaj koniecznie:

Ceny usług prawniczych w mniejszych i większych miastach

Weźmy także pod uwagę czynnik, jakim jest wielkość miasta, w którym działa prawnik. Niejako wpływa on także na to, ile kosztuje prawnik w upadłości konsumenckiej. W większych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk z całą pewnością zapłacimy więcej. Niestety, działalność w dużym mieście pociąga za sobą duże koszty, dlatego też ceny usług są wyższe. W mniejszych miejscowościach z pewnością zapłacimy mniej i to nawet o połowę. Czy jednak opłaca się nawiązywać współpracę z prawnikiem z małej miejscowości, gdy mieszkamy w dużym mieście? I tak, i nie. Będzie to korzystne, gdy chodzi jedynie o drobną poradę czy niewielką pomoc ze strony prawnika. Tymczasem jeśli chcemy, by zawsze był on przy naszym boku w sądzie, będziemy musieli zapłacić także za jego dojazdy. Dodatkowo sami będziemy musieli dojeżdżać do kancelarii po porady, co również generuje koszty. W ostatecznym rozrachunku może okazać się, że zaoszczędzimy niewiele, natomiast stracimy mnóstwo cennego czasu. Warto pamiętać, że nie obowiązuje żaden konkretny, ustawowy cennik, który byłby wskazówką dla prawników, ile powinni wziąć pieniędzy za daną sprawę. Każda kancelaria wyznacza własne stawki, które są dopasowane indywidualnie do klienta. Dlatego też możemy porównać koszty w kilku kancelariach i wybrać taką, która najbardziej nam odpowiada. Warto także wziąć pod uwagę skuteczność prawnika oraz renomę kancelarii, a nie jedynie cenę, jaką nam wyznaczy.