Dlaczego warto otworzyć własny warsztat samochodowy?

Dlaczego warto otworzyć własny warsztat samochodowy?

Mechanik samochodowy https://readyauto.pl/ ma dwie możliwości: albo pracuje na etacie albo otwiera swój własny warsztat. Dobry fachowiec nie zastanawia się ani chwili, bowiem praca na etacie nie daje mu wystarczająco dużo satysfakcji ani pieniędzy. Warsztat samochodowy mogą otworzyć również osoby, które nie posiadają wykształcenia w tym kierunku. Dlaczego warto się zdecydować na taki krok? Co może właściciel dobrego warsztatu samochodowego? Odpowiadamy.

Etat czy działalność?

Coraz więcej osób decyduje się otworzyć własną działalność gospodarczą zamiast pracować na etacie. Dlaczego? Otóż praca “u kogoś” rzadko kiedy jest naprawdę opłacalna. Owszem, prowadzenie własnej działalności to często stres, konieczność pozyskiwania zleceń i płacenia ZUS-ów, jednak daje znacznie więcej satysfakcji i możliwości, niż etat. Obecnie możemy skorzystać z ulg w opłacaniu składek ZUS, a także pozyskać dotacje na otwarcie działalności gospodarczej. To dodatkowo motywuje do rezygnacji z etatu. Owszem, przez kilka miesięcy, a czasem nawet lat, dobrze jest nabierać doświadczenia na etacie. W życiu każdego dobrego mechanika przychodzi jednak moment, w którym trzeba zdecydować, co dalej. Co trzeba zrobić, zanim zdecydujemy się otworzyć warsztat samochodowy? Przede wszystkim należy wybrać dobre miejsce. Nie musi to być centrum miasta. Wręcz przeciwnie, warsztat powinien znajdować się w miejscu, w którym będzie wystarczająco dużo powierzchni na pomieszczenie większej ilości samochodów. Dodatkowo musimy określić, czy chcemy naprawiać samochody konkretnych marek czy wszystkie. To zaś zależy w głównej mierze od umiejętności mechanika. Na początku nie zatrudniamy pracowników. Może bowiem okazać się, że w początkowej fazie trudno będzie pozyskać klientów. Tym jednak nie trzeba się martwić, ponieważ obecnie jest ogromne zapotrzebowanie na mechaników. Gdy tylko warsztat stanie się nieco popularniejszy, klienci z pewnością się pojawią. Wtedy też będzie można pomyśleć o zatrudnieniu dodatkowo kogoś do pomocy.

Dlaczego warto?

Działalności gospodarczej nie trzeba specjalnie reklamować. Daje ona możliwość zasmakowania wolności, podejmowania własnych decyzji i nieograniczonego rozwoju. Tak samo jest w przypadku warsztatów samochodowych. Na usługi mechaników jest obecnie ogromne zapotrzebowanie na rynku. Po ulicach jeżdżą setki samochodów, które, niestety, co jakiś czas ulegają awariom. Dziś nawet z prostymi rzeczami, takimi jak choćby wymiana oleju https://readyauto.pl/oferta/wymiana-oleju-szczecin/, właściciele samochodów zgłaszają się do warsztatów. Większa automatyzacja samochodów sprawiła, że mało kto jest w stanie naprawić w nich cokolwiek na własną rękę. Stąd też takie zapotrzebowanie na mechaników samochodowych. Szacuje się, że w kolejnych latach każdy pełnoletni członek rodziny będzie posiadał samochód. To zaś oznacza, że zapotrzebowanie na mechaników jeszcze bardziej wzrośnie. Mamy więc do wyboru – albo zostajemy na etacie albo otwieramy własny warsztat. Tego typu działalności często nie trzeba jakoś specjalnie promować. Wystarczy kilku zaufanych klientów, a reklama działa głównie na zasadzie poczty pantoflowej. Dlaczego tak rzadko spotykamy reklamy warsztatów samochodowych? Właśnie dlatego, że mają one pełne ręce roboty na co dzień. Duże zapotrzebowanie na usługi mechaników samochodowych dają możliwość generowania bardzo wysokich zysków. To jest także argument za tym, aby otworzyć własną działalność. Niektórzy jednak boją się tego rodzaju przedsięwzięć. Tymczasem na rynku działa wiele firm, które pomagają wypełnić wszelkie formalności przy zakładaniu działalności. Co więcej, to wcale nie takie trudne! Wystarczy tylko nieco zgłębić temat, a każdy może – nawet z dnia na dzień – otworzyć działalność.

Nie tylko dla mechaników

Większości osób wydaje się, że warsztaty samochodowe prowadzone są jedynie przez mechaników. Tymczasem nic bardziej mylnego. Coraz częściej tego rodzaju działalność zakładana jest przez osoby, które nie mają związku ze światem mechaniki samochodowej. Skąd taka tendencja? Otóż dlatego, że warsztaty samochodowe (dobrze prowadzone!) to istna żyła złota. Jeżeli zatrudnimy dobrych mechaników, to sukces murowany. Oczywiście działalność nie będzie prowadzić się sama, niemniej jednak istnieje ogromna szansa na to, że znajdziemy stałych klientów w dużej liczbie. Do otwarcia warsztatu potrzebny jest jedynie kapitał oraz zaufany pracownik. Na początek jeden pracownik wystarczy – musi to być najlepszy specjalista w swoim fachu. I choć trzeba zaproponować mu wysokie wynagrodzenie, na dłuższą metę jest to naprawdę opłacalne. Na świecie nie brakuje biznesmenów, którzy szukają nisz rynkowych. Często nie mają oni wiele wspólnego z branżą, w której otwierają firmę. Ta tendencja co prawda nie jest jeszcze spotykana w kontekście warsztatów samochodowych, jednak z czasem może zyskać na popularności. Możemy więc być prekursorami tego typu rozwiązania. Dobry warsztat będzie posiadał dobrego managera, a pracą zajmą się fachowcy w swojej dziedzinie. Pomyślmy nad takim rozwiązaniem, jeśli chcemy trafić w potrzeby rynku.